Πάρτι της Λίβερπουλ στο Μπόρνμουθ, «γκέλα» στο 102′ για την Γουέστ Χαμ!

Εύκολο πέρασμα της Λίβερπουλ από την έδρα της Μπόρνμουθ, «αυτοκτόνησε» η Γουέστ Χαμ στο φινάλε.

Εύκολα και χωρίς Σαλάχ!

Η απουσία του Σαλάχ για το Κύπελλο Εθνών Αφρικής, κάθε άλλο παρά επηρέασε την Λίβερπουλ. Αντιθέτως, παρουσιάστηκε πολύ σοβαρή στο δεύτερο 45λεπτό κόντρα στη Μπόρνμουθ, την οποία και συνέτριψε με σκορ 0-4. Στην αρχή του ματς και μετά το πρώτο νωθρό δεκάλεπτο, η Λίβερπουλ αύξησε την πίεσή της. Κυκλοφορούσε καλύτερα τη μπάλα, χωρίς όμως να απειλεί. Η απουσία του Σαλάχ ήταν εμφανής και ο Νούνιεζ προσπάθησε να…καλύψει το κενό του, αλλά σπατάλησε τις ευκαιρίες που του δόθηκαν. Η Μπόρνμουθ, κρατούσε ανασταλτικά την Λίβερπουλ, όμως δεν μπορούσε να την απειλήσει. Στο δεύτερο μέρος τα πράγματα άλλαξαν προς το καλύτερο για τους «Reds». Μόλις στο 49ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ όταν οι Τζόουνς και Ζότα έκρυψαν τη μπάλα, για να σκοράρει ο Νούνιεζ με τρομερό τελείωμα. Λίγο αργότερα, ο Σινιστέρα έχασε ευκαιρία ώστε να ισοφαρίσει. Από εκεί και έπειτα, οι Ολλανδοί Γκράφενμπερχ και Χάκπο που πέρασαν στον αγώνα, βοήθησαν στο να…«τελειώσει» το ματς. Στο 70′, ο Χάκπο μοίρασε την ασίστ και ο Ζότα έκανε το 0-2. Μετά, όλα έγιναν πιο απλοϊκά και στο 79′ ο Ζότα έκανε το 0-3. Στις καθυστερήσεις ο Νούνιεζ διαμόρφωσε το τελικό 0-4. Στη βαθμολογία, η ομάδα του Κλοπ παρέμεινε πρώτη με 48 βαθμούς, όντας στο +5 από τις Μάντσεστερ Σίτι, Άρσεναλ και Άστον Βίλα. Η ομάδα του Ιραόλα βρίσκεται 12η με 25 βαθμούς.

«Γκέλα» στο 102′!

Η Γουέστ Χαμ του βασικού Ντίνου Μαυροπάνου, ήταν πολύ κοντά σε σημαντική εκτός έδρας νίκη με αντίπαλο τη Σέφιλντ, αλλά την έχασε. Στο 28′, ο Κορνέ άνοιξε το σκορ για τα «σφυριά», όμως ο Μπρέρετον Ντίας, ισοφάρισε στο 44′. Στο 78′, ο Γουόρντ Πράουζ έκανε το 1-2 με πέναλντι και αφού η Γουέστ Χαμ δεν καθάρισε το ματς…έπαθε ζημιά. Αρχικά, αποβλήθηκε ο Μπρούστερ στο 90+1′ για τους γηπεδούχους και ο Τσουφάλ στο 90+7′ για τους φιλοξενούμενους. Αυτές οι δύο αποβολές, σε συνδυασμό και με τις αλλαγές που έγιναν, οδήγησαν την αναμέτρηση στο 12ο λεπτό των καθυστερήσεων. Εκεί, η Σέφιλντ κέρδισε πέναλντι και ο ΜακΜπέρνι διαμόρφωσε το τελικό 2-2 . Έτσι, η ομάδα του Γουίλντερ παρέμεινε τελευταία, φτάνοντας τους 10 βαθμούς. Έκτη με 35, βρίσκεται αυτή του Μόγιες, χάνοντας ευκαιρία να πλησιάσει την πρώτη πεντάδα.