Νίκη των Πάνθερς στα πέναλτι με Ράινχαρτ

Η αγωνιστική μεταξύ των Φλόριντα Πάνθερς και Πίτσμπουργκ Πένγκουινς κράτησε τέσσερις ολόκληρες περιόδους με το αποτέλεσμα να κρίνεται στην παράταση, όπου ο Σαμ Ράινχαρτ έφερε το νικητήριο γκολ για τους πρώτους.

Στη 1η περίοδο, το σκορ ανοίγoυν οι Πένγκουινς στο 2′ με τον Γκέντζελ στο power play, ανακατευθύνοντας τον δίσκο από σουτ του Ραστ την εστία. Στο 5′, ο Ροντρίγκεζ φέρνει την ισοφάριση στο power play, σκοράροντας στο ριμπάουντ, έξω από την μπλε περιοχή.

Στη 2η περίοδο, στο 11′, στο power play, ο Κατσάκ πασάρει τον δίσκο από τον δεξιό κύκλο στον Ράινχαρτ που τον στέλνει στο δίχτυ με one-timer. Η περίοδος λήγει με προβάδισμα των Πάνθερς.

Στη 3η περίοδο, ο Μάλκιν πετυχαίνει την ισοπαλία 42 δευτερόλεπτα πριν την λήξη της περιόδου, δίνοντας μια ακόμα ευκαιρία στους Πένγκουινς για νίκη. Σκοράρει με one-timer από πάσα του Κρόσμπι και ο αγώνας συνεχίζεται στην παράταση.

Στην παράταση, δεν σημειώθηκε κανένα γκολ και συνεπώς, το αποτέλεσμα θα καθοριστεί στα πέναλτι.

Τα πέναλτι διαμορφώθηκαν ως έχειν (FLA: Φλόριντα Πάνθερς, PIT: Πίτσμπουργκ Πένγκουινς):

Ράκελ (PIT) ❌

Λούντελ (FLA)❌

Κρόσμπι (PIT) ❌

Μπάρκοβ (FLA) ✅

Γκέντζελ (PIT) ✅

Ράινχαρτ (FLA) ✅

Με το αποτέλεσμα των πέναλτι να είναι 2-1 υπέρ των Πάνθερς, παίρνουν την νίκη με 3-2.