Νίκη των Ντέβιλς στην παράταση με χατ-τρικ του Τόφολι

Έκαναν την ανατροπή οι Νιου Τζέρσι Ντέβιλς στην 3η περίοδο για να φέρουν την ισοφάριση κόντρα στους πρωταθλητές, Βέγκας Γκόλντεν Νάιτς. Έτσι τους δόθηκε η ευκαιρία να παλέψουν για νίκη στην παράταση, όπου και ο Τόφολι την εξασφάλισε, ολοκληρώνοντας παράλληλα και το χατ-τρικ του στην 6-5 νίκη των Ντέβιλς.

Στην 1η περίοδο, το σκορ ανοίγει ο Ντοροφέγιεβ για τους Γκόλντεν Νάιτς στο 7΄. Στο 15΄, ο Χίτσιερ φέρνει την ισοφάριση, ολοκληρώνοντας πάσα του Μέιερ, ο οποίος ήταν πίσω από την εστία, με one-timer. Στα τελευταία 30 δευτερόλεπτα, ο Λαζάρ «σπάει» την ισοπαλία για να δώσει το προβάδισμα στους Ντέβιλς με τρόπο παρόμοιο και με το γκολ του Χίτσιερ και ασίστ του Μέιερ (την ασίστ για τον Λαζάρ την είχε ο Χάουλα).

Στη 2η περίοδο, οι Γκόλντεν Νάιτς «γύρισαν» το παιχνίδι στο μέρος τους. Στο 2΄, ο Τόφολι επεκτείνει το σκορ των Ντέβιλς σκοράροντας από το slot και κάνοντας ντέκε στο αμυντικό που είχε μπροστά του. Στο 7΄, ο Μάρσεσο διπλασιάζει το σκορ των Γκόλντεν Νάιτς, παίρνοντας στην κατοχή του τον δίσκο, ο οποίος ήταν ελεύθερος και σκόραρε στην ανοιχτή εστία. Στο 10΄, ο ίδιος, φέρνει την ισοφάριση. Στο επόμενο λεπτό, οι Γκόλντεν Νάιτς παίρνουν το προβάδισμα: ο Στόουν σουτάρει από τον δεξιό κύκλο και ο Στίβενσον με tip οδηγεί τον δίσκο μέσα στο δίχτυ. Στα τελευταία 51 δευτερόλεπτα, ο Ρόι ανεβάζει τους Γκόλντεν Νάιτς 5-3, από αποτυχημένη προσπάθεια του Μπαλ να σπρώξει τον δίσκο μακριά με τον πρώτο να τον παίρνει στην κατοχή του και να σκοράρει. Στα τελευταία 15 δευτερόλεπτα, ο Τόφολι ανταποδίδει και οι Ντέβιλς πλησιάζουν με μια μονάδα πιο κοντά.

Στη 3η περίοδο, ο Λαζάρ πετυχαίνει την πολυπόθητη ισοπαλία στο 10΄, σκοράροντας στο ριμπάουντ του Νέμετς και ο αγώνας συνεχίζεται στην παράταση.

Στην παράταση, ο Τόφολι λήγει τον αγώνα στο 2΄, ενώ παράλληλα ολοκληρώνει και το χατ-τρικ του.