Νίκη των Λάιτνινγκ στην παράταση με Ράντις

Παλεύουν οι Νιου Τζέρσι Ντέβιλς για πόντους ώστε να εξασφαλίσουν θέση στα playoffs, τώρα που βρίσκονται στα μέσα της σεζόν. Όμως, ταλαιπωρούνται με τραυματισμούς βασικών παικτών τους (Τζακ Χιουζ, Τίμο Μέιερ, Όντρεϊ Πάλατ, Γιόνας Σίγκεντχαλερ, Ντάγκι Χάμιλτον και Τόμας Νόσεκ). Στην αγωνιστική κόντρα στους Τάμπα Μπέι Λάιτνινγκ έχασαν με 4-3 στην παράταση, όπου ο Ράντις σκόραρε στο τελευταίο λεπτό.

Στη 1η περίοδο, το σκορ ανοίγει ο Μέρσερ για τους Ντέβιλς στο 8΄: πατινάρει από την δεξιά πλευρά μέχρι στο τέρμα όπου και σουτάρει, αλλά ο Βασιλέφσκι αποκρούει. Ο Μέρσερ γρήγορα πιάνει τον δίσκο και σκοράρει στο ριμπάουντ από «αιχμηρή» γωνία. Στο 13′, ο Γκλέντενινγκ φέρνει την ισοφάριση. Στο 19΄, ο Λ. Χιουζ χάνει τον δίσκο στην επίθεση και ο Γκλέντενιγκ τον παίρνει στην κατοχή του και σκοράρει ξανά με short-handed γκολ.

Στη 2η περίοδο, ο Σέρνακ δε επιστρέφει στον αγώνα λόγω τραυματισμού στο τέλος της 1ης περιόδου. Οι Λάιτνινγκ επεκτείνουν το σκορ τους σε 3-1 με γκολ του Πόιντ στο 11΄. Ο Μπρατ διπλασιάζει το σκορ των Ντέβιλς στο 16′.

Στη 3η περίοδο, ο Μπαστιάν φέρνει την ισοφάριση στο 4΄ σε breakaway, δίνοντας έναν άλλο τόνο στην 200η αγωνιστική της καριέρας του. Στο 7΄, οι Ντέβιλς φάνηκαν να παίρνουν το προβάδισμα με γκολ του ΜακΛόουντ, αλλά οι Λάιτνινγκ κάλεσαν coach’s challenge. Μετά από έλεγχο της διαιτησίας, το γκολ ακυρώθηκε λόγω οφσάιντ. Δεν σημειώθηκαν κι άλλα γκολ και ο αγώνας συνεχίζεται στη παράταση.

Στην παράταση, ο Ράντις σκοράρει το νικητήριο γκολ για τους Λάιτνινγκ με ένα λεπτό να απομένει για την λήξη της παράτασης.