Νίκη 3-2 των Κανάντιενς με Κόφιλντ

Το πάλεψαν οι Νιου Τζέρσι Ντέβιλς, ειδικά στην 3η περίοδο, όμως οι Μόντρεαλ Κανάντιενς είχαν εμφανώς καλύτερη εμφάνιση με τον Κόουλ Κόφιλντ να σκοράρει το νικητήριο γκολ. Επιπλέον, ο Τίμο Μέιερ επιστρέφει στο ρόστερ των Ντέβιλς αφού τέθηκε εκτός δράσης λόγω τραυματισμού.

Στη 1η περίοδο, τα πρώτα πέντε λεπτά δεν είχαν δράση με τα σουτ να ειναι 0-0. Περίπου στο 5′, ο Ντος πραγματοποιεί τρομερή διπλή απόκρουση: ο Μπάρον μετακινεί τον δίσκο γύρω από την το τέρμα και σουτάρει από το πλάι με τον Ντοος να κάνει την πρώτη απόκρουση. Ο δίσκος εκτρέπεται μπροστά όπου ένας άλλος παίκτης των Κανάντιενς σουτάρει στο ριμπάουντ και ο Ντος σώζει και αυτό. Στο 12′, οι Κανάντιενς ανοίγουν τον σκορ με τον Σλαφκόφσκι, σε μια εντυπωσιακή φάση όπου ο Κόφιλντ του πασάρει τον δίσκο πίσω από την εστία, σχεδόν στον αέρα.

Στη 2η περίοδο, οι Κανάντιενς διπλασιάζουν το σκορ στο 15′. Ο Μόναχαν επιχειρεί μερικό breakaway, όμως επειδή έχει τον αντίπαλο του μπροστά να τον εμποδίζει πασάρει τον δίσκο δεξιά στον Ρόι, ο οποίος βρισκόμενος μπροστά στην εστία σκοράρει.

Στη 3η περίοδο, οι Ντέβιλς βρίσκονται σε διπλό power play. Ο Λ. Χιουζ σκοράρει το πρώτο γκολ για τους Ντέβιλς σε 47 δευτερόλεπτα! Στο επόμενο λεπτό, ο Χολτζ φέρνει την ισοφάριση με ένα πολύ δυνατό σουτ από μακριά και λήγει το δεύτερο power play. Στο 16′, ο Κόφιλντ βάζει το νικητήριο γκολ, αφού έπιασε τον δίσκο «χαλαρό» μπροστά στο τέρμα.