Λάτσιο και Αταλάντα προκρίθηκαν στα ημιτελικά του Coppa Italia!

Με δύο ματς, συνεχίστηκαν τα προημιτελικά του Κυπέλλου Ιταλίας.

Ήρωας Μανδάς, πρόκριση Λάτσιο!

Το ντεμπούτο του Χρήστου Μανδά με τη φανέλα της Λάτσιο, έμελλε να γίνει στο τοπικό ντέρμπι με τη Ρόμα. Μάλιστα, συνδικάστηκε με πρόκριση κόντρα στην αιώνια αντίπαλο και με ανέπαφη εστία. Τι καλύτερο; Το πρώτο ημίχρονο δεν είχε φάσεις. Στο 51′, ο Χάισεν ανέτρεψε τον Καστεγιάνος στην περιοχή, ο Ορσάτο έδωσε πέναλντι και ο Τζακάνι άνοιξε το σκορ. Πέντε λεπτά μετά, ο Βεσίνο έχασε ευκαιρία για το 2-0, όταν το σουτ του ακούμπησε οριακά το δοκάρι. Στο 87′, ο Μανδάς έκανε διπλή επέμβαση, στα σουτ των Μπελότι και Πελεγκρίνι, για να γίνει ο ήρωας της αναμέτρησης. Στο 90+6′, ο Πέδρο αποβλήθηκε για την Λάτσιο και δύο λεπτά μετά, ο Λουκάκου αστόχησε με ψαλίδι εντός περιοχής, στη προσπάθεια να ισοφαρίσει. Αποβολή είχε και η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο, με τον Αζμούν να βλέπει απ’ ευθείας κόκκινη. Η ομάδα του Μαουρίτσιο Σάρι, περιμένει το αυριανό ματς Γιουβέντους-Φροσινόνε, για να μάθει ποια ομάδα θα αντιμετωπίσει στα ημιτελικά.

Στα ημιτελικά με «διπλό» Κοπμάινερς!

Με τον Κοπμάινερς να σκοράρει δύο γκολ και να ανατρέπει το ματς στο Μιλάνο, η Αταλάντα «πέταξε» για τα ημιτελικά του Coppa Italia. Αυτή, ήταν ακόμη μία «σφαλιάρα» για την Μίλαν, της οποίας ο προπονητής Στέφανο Πιόλι, κινδυνεύει με απόλυση. Φυσικά σημαντικό ρόλο παίζει και το πρωτάθλημα, εκεί όπου η Μίλαν είναι τρίτη και στο -9 από την πρωτοπόρο Ίντερ. Φήμες λένε για επαφές της Μίλαν με τον Αντόνιο Κόντε, ως αντικαταστάτη στην τεχνική ηγεσία. Στον αγώνα τώρα, η πρώτη φάση έγινε στο 19′, με τον Καρνεσέκι να σταματάει τον Μούσα. Στο 45′, ο Λεάο με ωραίο μονοκόμματο τελείωμα, εκμεταλλεύτηκε τη σέντρα του Ερνάντεζ και άνοιξε το σκορ. Η χαρά κράτησε λίγο, αφού στο 45+2′, ο Κομπάινερς ισοφάρισε με άψογο πλασέ, μετά το γύρισμα του Χολμ. Ο Ολλανδός χαφ, είχε ευκαιρίες τόσο στο 45+5′, όσο και στο 48′, για σκοράρει τελικά στο 59′. Εκέι ευστόχησε σε πέναλντι. Έπειτα η Μίλαν πίεσε, έχασε ευκαιρίες με τους Πούλισιτς και Μούσα, χωρίς όμως να σκοράρει. Η ομάδα του Γκασπερίνι, πήρε σπουδαία πρόκριση για τους ημιτελικούς, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει την Φιορεντίνα.