Κόντεψαν οι Ντακς, 5-3 νίκη των Σαρκς

Πήγε να τους βγει ίσως η ανατροπή στους Άναχαϊμ Ντακς, όμως οι Σαν Χοσέ Σαρκς κατάφεραν να τους κερδίσουν με το σκορ να διαμορφώνεται σε 5-3.

Στη 1η περίοδο, το σκορ ανοίγουν οι Σαρκς, αργά στο 18′, με τον Ζαντίνα. Ο δίσκος όμως είχε εκτραπεί από το παγοπέδιλο ενός από τους διαιτητές και με αφορμή αυτό κάλεσαν οι Ντακς το coach’s challenge για οφσάιντ. Μετά από έλεγχο της διαιτησίας, το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ.

Στη 2η περίοδο, οι Σαρκς ξανασκοράρουν, αλλά αυτή τη φορά το γκολ στέκεται. Σκόρερ είναι ο Βλάσικ, ο οποίος ολοκλήρωσε ωραία πάσα του Κουτούρ σε 2-on-1. Οι Ντακς απάντησαν γρήγορα με τον Λακόμπ μετά από 36 δευτερόλεπτα. Επειδή έτσι όπως σκόραρε, ο δικός στριμώχτηκε πολύ στενά στην γωνία κάτω στο τέρμα, οι διαιτητές έπρεπε να ελέγξουν για να δουν αν πέρασε την γραμμή του γκολ, όπου και τελικά στάθηκε το γκολ. Ο Λακόμπ, μάλιστα, εξασφάλισε το πρώτο γκολ της καριέρας του στην Λίγκα. Στο 18′, οι Σαρκς «σπάνε» την ισοπαλία για να πάρουν το προβάδισμα. Αυτό το πετυχαίνει για αυτούς ο Μπαρόζ, ολοκληρώνοντας πάσα του Χερτλ από απέναντι. Στα τελευταία 27 δευτερόλεπτα, επεκτείνουν το σκορ τους με τον Ζέτερλουντ, ο οποίος σούταρε από τον δεξιό κύκλο και κοντά στην κορυφή της εστίας. Οι Ντακς πετυχαίνουν το ακατόρθωτο, όσον αφορά στον χρόνο που απέμενε για την λήξη της περιόδου, με τον Χένρικ να το πετυχαίνει στα 6 τελευταία δευτερόλεπτα και πλησιάζουν οι Ντακς μια μονάδα πιο κοντά.

Στη 3η περίοδο, οι Σαρκς ανεβάζουν το προβάδισμά τους στο 12΄ με τον Ρούτα, του οποίου με το σουτ ο δίσκος εκτράπηκε στο παγοπέδιλο ενός παίκτη των Ντακς και μπήκε μέσα στο δίχτυ. Στο 16΄, στο power play, ο Τέρι πασάρει τον δίσκο απέναντι στον ΜακΤάβις και ο δεύτερος σκοράρει από τον δεξιό κύκλο και οι Ντακς βρίσκονται πάλι ένα πόντο πιο κοντά (4-3). Περίπου στο τελευταίο λεπτό, οι Ντακς αντικαθιστούν τον τερματοφύλακά τους για έναν έξτρα σκέιτερ. Στα τελευταία 6 δευτερόλεπτα, οι Σαρκς ολοκληρώνουν το σκορ στο άδειο τέρμα με γκολ του Χερτλ.