Ισόπαλα τα παιχνίδια σε Μάντσεστερ και Μερσεϊσάιντ!

Χωρίς νικητή, αναδείχτηκαν οι αναμετρήσεις σε «Old Trafford» και «Goodison Park».

Χορταστικό ματς, χωρίς νηκτική!

Οι ουδέτεροι φίλαθλοι, «χόρτασαν» και με το παραπάνω, την αναμέτρηση ανάμεσα σε Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και Τότεναμ. Πλούσιο ντέρμπι με γκολ, θέαμα και τις δύο ομάδες όμως, να μην γεύονται την χαρά της νίκης. Τέσσερα γκολ, δοκάρια και ωραίος ρυθμός, ήταν ο απολογισμός των δύο ομάδων.

Η Γιουνάιτεντ, βρήκε γκολ απ’ τα αποδυτήρια. Μόλις στο 3′, ο Χόιλουντ εντόπισε κενό χώρο και άνοιξε το σκορ, με δυνατό σουτ. Στο 12′, η Τότεναμ απείλησε με την κεφαλιά του Μπεντακούρ, που έβγαλε στη γραμμή ο Νταλότ. Τελικά, η ισοφάριση ήρθε στο 19′. Ο Ριτσάρλισον, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, νίκησε τον Ονάνα με κεφαλιά. Το ματς άφηνε πολλές υποσχέσεις για τη συνέχεια, με τον ρυθμό να ανεβαίνει περισσότερο. Στο 39′ ο Ουντότζι θα έβαζε αυτογκόλ, αλλά η μπάλα βρήκε στο δοκάρι. Ένα λεπτό μετά, ο Ράσφορντ συνδυάστηκε με τον Χόιλουντ και έκανε το 2-1. Στο 45+2′, ο Ρομέρο με καρφωτή κεφαλιά, βρήκε το δοκάρι του Ονάνα. Η ισοφάριση ήρθε τελικά, με το…καλησπέρα στο δεύτερο ημίχρονο. Πιο συγκεκριμένα, στα πρώτα δευτερόλεπτα της επανάληψης, ο Βέρνερ στο ντεμπούτο του με την Τότεναμ, μοίρασε στον Μπεντακούρ που σκόραρε σχεδόν ανενόχλητος, στο τετ-α-τετ με τον Ονάνα. Ο ρυθμός παρέμενε υψηλός, αλλά οι καλές ευκαιρίες σταδιακά μειωνόντουσαν. Τις δύο καλές τελευταίες φάσεις του αγώνα, τις είχε ο ΜακΤόμινεϊ. Αρχικά, αστόχησε από καλή θέση στο 62′ και στη τελευταία φάση του ματς, αστόχησε με κεφαλιά από κοντινή απόσταση, για γινόταν τελικά ο ήρωας της Γιουνάιτεντ. Η ομάδα του Τεν Χαγκ, βρίσκεται 7η με 32 βαθμούς και αυτή του Ποστέκογλου, 5η με 40.

«Άσφαιρες» Έβερτον και Βίλα!

Ισόπαλη έληξε και η αναμέτρηση, ανάμεσα σε Έβερτον και Άστον Βίλα. Η διαφορά είναι, πως δεν μπήκε κάποιο γκολ και οι δύο ομάδες, δείχνουν να χάνουν έδαφος, σχετικά με τους στόχους που έχουν. Μπορεί τα γκολ να έλειψαν, όχι όμως οι μεγάλες ευκαιρίες, τα νεύρα και η ένταση. Καλύτερα μπήκε η Βίλα στο ματς και στο 16′, σκόραρε με τον Μορένο. Το γκολ όμως, ακυρώθηκε με τη βοήθεια του VAR. Οι φιλοξενούμενοι συνέχιζαν να είναι καλύτεροι και στο 28′ έχασαν μεγάλη ευκαιρία, με τον Πίκφορντ να σταματάει εντυπωσιακά τον Μπέιλι. Το ματς είχε σκληρά μαρκαρίσματα, ένταση και πολλές διαμαρτυρίες από του παίχτες. Στο τέλος, η Έβερτον ήταν αυτή που σκόραρε, αλλά το γκολ του Ντουκουρέ ακυρώθηκε ορθά, ως οφσάιντ. Στη βαθμολογία, η ομάδα του Σεν Ντάις βρίσκεται 17η με 17 βαθμούς, όντας στο +1 από την επικίνδυνη ζώνη. Από την άλλη, η ομάδα του Ουνάι Έμερι βρίσκεται τρίτη με 43, χάνοντας την ευκαιρία να περάσει για έναν βαθμό την Λίβερπουλ και να ανέβει πρώτη.