Μπλακ-άουτ και ανυπαρξία μετά το 20’…

Ο Άρης βρέθηκε να προηγείται με 0-2 στο 14′ του αγώνα, ωστόσο ο Αστέρας στο 61ο λεπτό είχε ανατρέψει πλήρως το σκορ σε 3-2.

Ο Άρης πήγε να κερδίσει και από… συνήθεια γκέλαρε. Οι Κιτρινόμαυροι έπαθαν… μπλακ-άουτ μετά το πρώτο 20λεπτο της αναμέτρησης και σε ένα παιχνίδι στο οποίο είχαν προβάδισμα δύο τερμάτων με δύο επιθέσεις, το έχασαν με κατεβασμένα τα χέρια για 70+ λεπτά.

ΕΝΤΕΚΑΔΕΣ

Αστέρας Τρίπολης: Παπαδόπουλος, Καρμόνα, Καστάνιο, Ζουκάνοβιτς, Χουχούμης, Γκος, Μουνάφο, Καλτσάς, Ζούγκλης, Ρεγκίς, Μιριτέγιο

Άρης: Κουέστα, Οντουμπάγιο, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Μοντόγια, Ζουλ, Πάρντο, Σουλεϊμάνοφ, Σαμόρα, Παναγίδης

ΠΡΩΤΟ ΤΕΤΑΡΤΟ… ΦΩΤΙΑ, 2-0 Ο ΑΡΗΣ

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο για τους Κιτρινόμαυρους οι οποίοι κέρδισαν πέναλτι στο 7ο λεπτό. Ο Μορόν έκανε γλυκιά μπαλιά για τον Σαμόρα, εκείνος δέχθηκε μαρκάρισμα και ο Ευαγγέλου καταλόγισε πέναλτι για τους Θεσσαλονικείς. Ένα λεπτό αργότερα, ο Ισπανός επιθετικός του Άρη έκανε το 0-1 από την άσπρη βούλα.

Στο 14ο λεπτό σε μία «περίεργη» φάση, σάστισε ο Χουχούμης, ο Σαμόρα βγήκε στην πλάτη με τη μπάλα στα πόδια, γύρισε στο πέναλτι για τον Σουλεϊμάνοφ ο οποίος με δυνατή προβολή έγραψε το 0-2 για τον Άρη.

«ΕΞΑΦΑΝΙΣΗ» ΤΟΥ ΑΡΗ, ΚΥΡΙΑΡΧΟΣ Ο ΑΣΤΕΡΑΣ

Η πρώτη απειλή για τον Αστέρα ήταν η άστοχη κεφαλιά του Μιριτέγιο στο 17′ από εκτέλεση κόρνερ από τα αριστερά. Στο 32ο λεπτό ο Κουέστα άργησε να διώξει τη μπάλα και παραλίγο να γίνει το 1-2 καθώς ο επιθετικός έβαλε την κόντρα. Στο 35′ ο Γκος προσπάθησε να απειλήσει με απευθείας εκτέλεση φάουλ, άστοχα όμως.

Στο 37′ ο Άρης είχε τη μεγαλύτερη ευκαιρία του να κάνει το 0-3. Μια εξαιρετική συνεργασία Μορόν και Σαμόρα βρήκε τον δεύτερο στο τετ-α-τετ, ωστόσο ο Παπαδόπουλος βγήκε και μπλόκαρε στα πόδια του Κοσταρικανού. Ο Πάρντο δοκίμασε την τύχη του από μακριά στο 39′, χωρίς στόχο όμως.

Στο 41′ ο Αστέρας έχασε το… άχαστο με τον Ρεγκίς. Γύρισμα από τα αριστερά, ο Ρεγκίς μέσα από τη μικρή περιοχή, με τον Κουέστα πλήρως εξουδετερωμένο, έστειλε τη μπάλα άουτ. Λίγο αργότερα, στο 44′ ο Ζουγλής αστόχησε με σουτ. Στο 45′ αστόχησε και ο Μορόν απο μακριά.

Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου οι Αρκάδες κέρδισαν πέναλτι με μαρκάρισμα του Μοντόγια στον Ζουγλή, φάση που χρειάζεται συζήτηση για το αν υπήρχε παράβαση. Ο Μιριτέγιο έστειλε τη μπάλα στη γωνία για το 1-2, στο 45+2′. Εκεί άρχισε το «κακό» για τον Άρη.

«ΦΤΩΧΟ» Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ, ΣΟΥΠΕΡ ΑΣΤΕΡΑΣ ΚΑΙ 3-2

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν σαφώς χαμηλότερης έντασης σε σχέση με το πρώτο. Στο 50ο λεπτό ο Μιριτέγιο πέτυχε και δεύτερο γκολ για να ισοφαρίσει σε 2-2, φάση που αρχικά ακυρώθηκε ως οφσάιντ, και στη συνέχεια ο VAR ενημέρωσε τον Ευαγγέλου πως πρέπει να μετρήσει, και ορθώς έπραξε. Από το 50′ πηγαίνουμε στο 61′ όπου ο Ζουλ έκανε τραγικό λάθος έξω από την περιοχή του Κουέστα, ο Ζουγλής κέρδισε και γύρισε για τον Μουνάφο ο οποίος σε άδειο τέρμα έγραψε την ολική ανατροπή σε 3-2.

Ο… «αργός» Ζουλ κόστισε στον Άρη το τρίτο γκολ. Επανηλημένα ο Καμερουνέζος έχει… κουράσει με το αργό στυλ παιχνιδιού του και με την άνεση που δείχνει όταν αγωνίζεται. Ακόμα παραπάνω όταν η ομάδα το πληρώνει.

Ο Άρης βρήκε μία φάση στο β’ μέρος, με το διαγώνιο αλλά άστοχο σουτ του Τζούρασεκ.

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ, ΠΛΗΣΙΑΣΕ ΣΤΗΝ ΠΕΜΠΤΗ ΘΕΣΗ Ο ΑΣΤΕΡΑΣ

Ο Αστέρας, κερδίζοντας τον Άρη, πλησίασε στην 5η θέση στο -1 από τους Θεσσαλονικείς, και πλέον υπάρχει άλλο ενδιαφέρον στην διεκδίκηση της θέσης αυτής, η οποία δεν οδηγεί πουθενά, ωστόσο για τους Αρκάδες θα αποτελεί μεγάλο επίτευγμα να τερματίσει στην 5άδα μετά από χρόνια. Παράλληλα, οι γηπεδούχοι με τη νίκη αυτή, έκαναν άλμα εισόδου στα Play-Offs.