Άρης… όπως παλιά! Διέλυσε με 20 πόντους διαφορά την πρωταθλήτρια Γερμανίας και σε συνδυασμό με την ήττα της Τουρκ Τέλεκομ, προκρίνεται και μαθηματικά στην επόμενη φάση.

Επιπλέον, οι Κιτρινόμαυροι «καπάκωσαν» την διαφορά των 11 πόντων του πρώτου αγώνα, και πλέον με νίκη επί της Τρέντο σε μία εβδομάδα από σήμερα προκρίνονται ως τέταρτοι στην επόμενη φάση του Eurocup.

Οι Κιτρινόμαυροι εμφανίστηκαν αργοί και άστοχοι, όμως γρήγορα «ζεστάθηκαν» και μείωσαν από το -8 (19-11) στο 19-16. Με μπάζερ-μπίτερ στο πρώτο δεκάλεπτο η διαφορά έπεσε στους τρεις πόντους για το 26-23. Από εκεί και πέρα το ματς ήταν… κατήφορος για την Ουλμ. Οι Θεσσαλονικείς έτρεξαν ένα σερί 8-0 για να φτάσουν στο +5 (26-31), και εκεί ήταν που δεν έχασαν ποτέ το προβάδισμα στο ματς. Λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου, ο Τολιόπουλος με μπάζερ-μπίτερ φλόουτερ έδωσε προβάδισμα 9 πόντων στον Άρη (40-49).

Η τρίτη περίοδος έκρινε το παιχνίδι υπέρ του Άρη. Σε 10 αγωνιστικά λεπτά οι Γερμανοί πέτυχαν 8 (!) μόλις πόντους, με τον Άρη να πετυχαίνει 22, και να εκτοξεύει τη διαφορά στους 23 (48-71). Στην τέταρτη περίοδο δεν ήταν το ίδιο εύστοχος, ωστόσο η Ουλμ δεν μπόρεσε να βρει εκείνη τα δικά της μεγάλα σουτ για να μειώσει, και έτσι ο Άρης πήρε τη νίκη (66-86) που τον στέλνει στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Κορυφαίος όλων ο Χάρελ με 19 πόντους (2/4 2π, 5/8 3π), 8 ριμπάουντ (4-4), και 7 ασίστ. Ακολουθεί ο Τολιόπουλος με 17 πόντους (2/5 2π, 5/11 3π), ένα ριμπάουντ και μία ασίστ. Τρίτος και τελευταίος με διψήφιο αριθμό σκορ ήταν ο Μπλούμπεργκς με 11 πόντους (4/4 2π, 1/7 3π), 7 ριμπάουντ και μία ασίστ.

Για την Ουλμ διακριθέντες οι Φιγκερόα και Ουίλιαμς που μπήκαν αρκετά δυνατά στο ματς, ωστόσο στη συνέχεια δεν είχαν το ίδιο καθαρό μυαλό.