«6άρι» οι Ντέβιλς με Χίτσιερ, Μέρσερ και ΜακΛόουντ

Στη τρίτη τους συνάντηση αυτή τη σεζόν, οι Νιου Τζέρσι Ντέβιλς εξασφαλίζουν επιτέλους νίκη 6-3 κόντρα στους Ουάσινγκτον Κάπιταλς στην πρώτη αγωνιστική του έτους. Το σκορ διαμόρφωσαν οι Χίτσιερ, Μέρσερ (ο οποίος συμμετέχει στη 200η αγωνιστική στη λίγκα) και ΜακΛόουντ, οι οποίοι μοίρασαν τα γκολ ανά δυο.

Στη 1η περίοδο, το σκορ ανοίγει ο Χίτσιερ για τους Ντέβιλς, νωρίς, στο 3′. Λίγο αργότερα, o τερματοφύλακας των Κάπιταλς, Σέπαρντ, παραλίγο να διπλασιάσει το σκορ με αυτογκόλ. Ο Χίτσιερ, ξανά, προσθέτει το δεύτερο γκολ στο power play. Στην αρχή, το γκολ δόθηκε στον Λ. Χιουζ, όμως τελικά κρίθηκε ότι ο Χίτσιερ σκόραρε και ο πρώτος είχε την ασίστ. Με δύο λεπτά να απομένουν για την λήξη της περιόδου, ο ΜακΜάικλ φέρνει το πρώτο γκολ για τους Κάπιταλς.

Στη 2η περίοδο, αμέσως ο ΜακΜάικλ πάλι επιχειρεί να σουτάρει, αλλά ο Ντος κάνει μια τρομερή απόκρουση στο breakaway του για να μην επιτρέψει την ισοφάριση. Στο 8′, ο Μέρσερ επεκτείνει το σκορ των Ντέβιλς: ο Χάουλα του πασάρει τον δίσκο απο την αρχή της επιθετικής ζώνης και ο Μέρσερ χωρίς να αφήσει τον δίσκο να προσγειωθεί καλά καλά στο μπαστούνι του σουτάρει δυνατά για να το στείλει στο τέρμα των Κάπιταλς. Ο Κούτζνετσοφ διπλασιάζει το σκορ των Κάπιταλς στο 11′ και έτσι πλησιάζουν επικίνδυνα τους Ντέβιλς με διαφορά ενός πόντου. Στο 18′, πετυχαίνουν την ισοφάριση με τον Κάρλσον στο power play. Γρήγορα, ο ΜακΛόουντ ξαναδίνει το προβάδισμα στους Ντέβιλς με 16 δευτερόλεπτα να απομένουν για την λήξη της περιόδου.

Στη 3η περίοδο, ο Μέρσερ σκοράρει ξανά για να ανεβάσει τους Ντέβιλς 5-3 στο 7′. Ο ΜακΛόουντ, επίσης ξανά, ολοκληρώνει το σκορ στο 15′.