Νίκη για τους Σικάγο Μπλάκχοκς στον πρώτο τους αγώνα χωρίς τον σούπερ σταρ τους, Κόνορ Μπένταρντ, λόγω τραυματισμού. Ο Κάρλσον φέρνει την πρωτιά στους Ουάσινγκτον Κάπιταλς στο τελευταίο λεπτό!

Κάλγκαρι Φλέιμς-Σικάγο Μπλάκχοκς

Στη 1η περίοδο, το σκορ ανοίγει ο Μπλάκγουελ για τους Μπλάκχοκς, σουτάροντας από τον αριστερό κύκλο. Στο επόμενο λεπτό, οι Φλέιμς απάντησαν με σκόρερ τον Λίντχολμ. Όμως επειδή φάνηκε ότι ο Μάζρικ δεν ήταν σε θέση να αποκρούσει λόγω εμποδισμού από παίκτες των Φλέιμς μπροστά του οι Μπλάκχοκς κάλεσαν για coach’s challenge. Οι διαιτητές μετά από έλεγχο, αποφάσισαν να ακυρώσουν το γκολ λόγω εμποδισμού τερματοφύλακα. Παρόλα αυτά, ο Κάντρι σκοράρει για τους Φλέιμς στο 13′, φέρνοντας την ισοφάριση. Στο υπόλοιπο της περιόδου, υπήρξαν μεγάλες ευκαιρίες και από τις δυο πλευρές, αλλά λήγουν τη 1η περίοδο με ισοπαλία.

Στη 2η περίοδο, στο 3′, οι Φλέιμς βρίσκονται στο power play. Όμως, ο Μανγιαπάνε των Μπλάκχοκς σκοράρει αυτογκόλ, καθώς ο δίσκος εκτράπηκε από τον Κόουλμαν στο μπαστούνι του. Στο 12′, πετυχαίνουν την ισοφάριση με τον Κούρασεβ και δυο λεπτά αργότερα ο Ζάιτσεβ τους δίνει το προβάδισμα. Η διαφορά των αριθμό των σουτ είναι παρόμοιος με την προηγούμενη περίοδο, αλλά αυτή τη φορά οι Μπλάκχοκς προηγούνται.

Στη 3η περίοδο, η 1η περίοδο επαναλήφθηκε όσον αφορά στους σκόρερ. Οι Φλέιμς επικράτησαν. Παρόλα αυτά, στο 15′, ο Μπλάκγουελ ολοκληρώνει το σκορ που άρχισε, ανεβάζοντας τους Μπλάκχοκς 4-2. Στο επόμενο λεπτό, ο Κάντρι, ο οποίος έβαλε και το πρώτο γκολ των Φλέιμς, φέρνει επίσης και το τελευταίο. Στα τελευταία δυο λεπτά, οι Φλέιμς αντικαθιστούν τον τερματοφύλακά τους για έναν έξτρα σκέιτερ. Μεγάλη ευκαιρία για τους Μπλάκχοκς, οι οποίοι δεν την «έπιασαν», αλλά στο τέλος, αυτοί εξασφαλίζουν την νίκη.

Λος Άντζελες Κινγκς-Ουάσινγκτον Κάπιταλς

Στη 1η περίοδο, δεν σημειώθηκε κανένα γκολ. Δεν υπήρξε πολύ δράση, ενώ ο αριθμός των σουτ στο τέρμα ήταν σχεδόν ισόπαλα για τις δυο πλευρές.

Στη 2η περίοδο, το σκορ ανοίγει την Ντόουντ για τους Κάπιταλς στο 5′. Οι Κινγκς απαντάνε στο power play με σκόρερ τον Κέμπε στο 8′. Οι τελευταίοι αύξησαν τα σουτ τους μέχρι στιγμή και να προσπαθούν περισσότερο. Στο 14′, ο Φιάλα «σπάει» την ισοπαλία για να δώσει το προβάδισμα στους Κινγκς. Οι Κάπιταλς απαντάνε ισοφάριση με τον Στρόουμ στο επόμενο λεπτό.

Στη 3η περίοδο, οι Κινγκς μπαίνουν γρήγορα σε power play. Ο Φιάλα, σκοράρει ξανά, στο 18′ και «σπάει» το power play σε 5 δευτερόλεπτα και οι Κινγκς έχουν το προβάδισμα. Στο 9′, ο Όμπε-Κούμπελ ισοφαρίζει. Στο υπόλοιπο της περιόδου, οι δυο ομάδες προσπαθούσαν σκληρά να πάρουν την νίκη χωρίς να φτάσουν στην παράταση. Εκεί που φάνηκε ότι ο χρόνος θα τελείωνε και το αποτέλεσμα θα καθοριζόταν στην παράταση (ή στα πέναλτι αν το παιχνίδι έληγε πάλι σε ισοπαλία), ο Κάρλσον βάζει γκολ με 53 δευτερόλεπτα να απομένουν και χαρίζει την νίκη στους Κάπιταλς.