3-2 νίκη των Φλάιερς με Κόνεκνι

Νίκη 3-2 εξασφάλισαν οι Φιλαδέλφια Φλάιερς κόντρα στους Κάλγκαρι Φλέιμς, σε μια αγωνιστική όπου και οι δυο ομάδες είχαν ισόπαλο παιχνίδι, αλλά προς το τέλος οι Φλάιερς ήταν αυτοί που βρήκαν την εστία με τον Τράβις Κόνεκνι να σκοράρει το νικητήριο γκολ.

Στη 1η περίοδο, δεν σημειώθηκε κανένα γκολ. Οι Φλάιερς και οι Φλέιμς είχαν από ίση εμφάνιση τόσο στις προσπάθειες για σουτ όσο και στις άλλες πλευρές του παιχνιδιού. Και οι δυο τερματοφύλακες απέκρουαν όλα τα σουτ εναντίον τους. Τρομερή ευκαιρία είχαν οι Φλάιερς, στο power play τους, στο 19′, όπου ο Κουτιριέ σούταρε στο τέρμα των Φλέιμς, αλλά ο δίσκος «χτύπησε» τη δεξιά μεριά της εστίας με αποτέλεσμα να εκτραπεί.

Η 2η περίοδος ξεκίνησε με παρόμοιο μοτίβο με της προηγούμενης. Στο 2′, ο Χούμπερντο ανοίγει το σκορ για τους Φλέιμς. Τρία λεπτά αργότερα, οι Φλάιερς απαντούν με σκόρερ τον Φροστ. Για το υπόλοιπο της περιόδου, οι Φλάιερς έχουν περισσότερες ευκαιρίες με την διαφορά στοκ αριθμό των σουτ να είναι λίγο παραπάνω από διπλάσια. Οι Φλέιμς, όμως καταφέρνουν να σπάσουν την άμυνα τους: ο Γουίγκαρ σκοράρει στο 10′ για να δώσει το προβάδισμα στους Φλέιμς. Μεγάλη ευκαιρία βρίσκει ο Άτκινσον για ισοπαλία στο 16′ σε breakway, αλλά ο Μάρκστρομ αποκρούει τον δίσκο. Ο Κουτιριέ είναι αυτός που φέρνει την ισοφάριση, στο επόμενο λεπτό.

Στη 3η περίοδο, ο Κόνεκνι «σπάει» την ισοπαλία για να δώσει το προβάδισμα στους Φλάιερς. Αυτό και θα είναι το νικητήριο γκολ, καθώς για το υπόλοιπο της περιόδου δεν μπήκαν άλλα γκολ.