Ο Άρης που για 35 λεπτά απειλούσε τον Ολυμπιακό, έχασε με 85-71 στο ΣΕΦ, στο κλείσιμο των υποχρεώσεων του για το 2023.

Οι Κιτρινόμαυροι έβαλαν δύσκολα στον Ολυμπιακό ο οποίος παρότι προηγήθηκε με +16 στην τρίτη περίοδο, ένιωσε την… καυτή ανάσα του Άρη στο τέλος του τρίτου και στο τέταρτο δεκάλεπτο, πριν κάνει ένα σερί 15-2 και να αποκτήσει διαφορά ασφαλείας.

Ο Άρης ξεκίνησε με τρίποντο από τον Γκάλινατ, ωστόσο οι Ερυθρόλευκοι έτρεξαν ένα σερί 15-0 για να φτάσουν στο 15-3. Ο Άρης ήταν εξαιρετικά άστοχος στο πρώτο δεκάλεπτο, σκοράροντας συνολικά 11 πόντους, έναντι των 20 των Πειραιωτών.

Ο Ολυμπιακός ανέβασε την απόδοση του στο δεύτερο δεκάλεπτο και έφτασε στο +14 (41-27), που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Οι Κιτρινόμαυροι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 16 πόντους διαφορά (52-36), πριν σφίξει την άμυνα του και παρουσιαστεί καλύτερος επιθετικά για να μειώσει στο -3 (54-51). Στο τέταρτο δεκάλεπτο, για περίπου 5 λεπτά οι Κιτρινόμαυροι ήταν κοντά στο σκορ, ωστόσο η ομάδα του Μπαρτζώκα σε μερικές συνεχόμενες επιθέσεις ανέβασαν τον δείκτη του σκορ στο +19 (85-66), πριν μειώσει σε 85-71 η ομάδα του Καστρίτη.

Κορυφαίος σκόρερ του αγώνα ήταν ο Λαρεντζάκης με 17 πόντους, 4 ασίστ και 4 ριμπάουντ. Με 15 ακολουθεί ο Φαλ, ο οποίος με 10 ριμπάουντ έκανε double-double. Ο Μιλουτίνοφ είχε 13, και 10 είχε ο Μήτρου-Λονγκ. Τα δύο «5άρια» του Ολυμπιακού με συνολικά 28 πόντους υπογραμμίζουν το μέγεθος της ζημίας που προκάλεσαν στον Άρη μέσα στο ζωγραφιστό, μαζεύοντας επιπλέον 15 ριμπάουντ συνολικά, 6 εκ των οποίων επιθετικά.

Τον πίνακα των σκόρερς για τον Άρη οδηγεί ο Μπλούμπεργκς με 16 πόντους. Ο Γκάλινατ είχε 14, όπως και ο Σταρκ.