Shutout οι Ντακς από τους Μπλάκχοκς-Νίκη των Ντέβιλς με Νέμετς και Σμιντ

Νίκες απέσπασαν οι Σικάγο Μπλάκχοκς και Νιου Τζέρσι Ντέβιλς κόντρα στους Άναχαϊμ Ντακς και Σιατλ Κράκεν με το σκορ να διαμορφώνεται σε 1-0 και 2-1 αντίστοιχα.

Άναχαϊμ Ντακς-Σικάγο Μπλάκχοκς

Αγωνιστική χωρίς πολλές φάσεις με τους Ντακς να παίζουν ίσως πιο αμυντικά από ποτέ, βέβαια χωρίς κάποια επίθεση, τα γκολ δεν ήρθαν για αυτούς. Ο Μράζικ απέκρουσε και τις 37 προσπάθειες των Ντακς, χαρίζοντας στους Μπλάκχοκς το shutout και το 25ο για τον ίδιο. Ο Ντοστάλ, ήταν επίσης τρομερός για τους Ντακς, όμως το γκολ που δέχτηκε δεν ήταν δικό του λάθος.

Το σκορ άνοιξε ο Κούρασεβ στη 2η περίοδο για τους Μπλάκχοκς σε power play στο 9′. Τα πέναλτι είναι το κύριως πρόβλημα των Ντακς, αφού πολλά γκολ που δέχονταν προέρχονταν από ευκαιρίες των αντιπάλων τους στα power play. Αυτή τη φορά, ο Λούνο, ήταν εκείνος που έφερε το πέναλτι και μάλιστα η διαιτησία θεώρησε να δώσει στους Μπλάκχοκς 4 λεπτά power play και όχι το σύνηθες 2λεπτο και αυτό ήταν που κόστισε τους Ντακς.

Νιου Τζέρσι Ντέβιλς-Σιατλ Κράκεν

Στη 1η περίοδο, το σκορ άνοιξε ο Πάλατ για τους Ντέβιλς στο 17′.

Στη 2η περίοδο, ο Κάρτιε φέρνει την ισοφάριση στο 7′. Οι Ντέβιλς απάντησαν γρήγορα στο 9′ με σκόρερ τον Νέμετς, ο οποίος εξασφάλισε το πρώτο γκολ του στην λίγκα.

Στηη 3η περίοδο, οι Κράκεν πίεσαν αρκετά τους Ντέβιλς, όμως ο Σμιντ απέκρουσε κάθε προσπάθειά τους.

Όχι και το πιο δυνατό παιχνίδι για τους Ντέβιλς, οι οποίοι χάρη στον Νέμετς και ειδικότερα στον Σμιντ, εξασφάλισαν την νίκη. Οι Κράκεν, αντιθέτως, πήραν την έκτη συνεχόμενη ήττα τους.