«Πάτησε» τετράδα η Τότεναμ, νέο «κάζο» της Γιουνάιτεντ, μεγάλη νίκη η Λούτον.

Νίκη τετράδας η Τότεναμ, σημαντική νίκη η Γουέστ Χαμ, «έκπληξη» η Λούτον, «διπλά» για Μπέρνλι και Μπόρνμουθ.

«Λύγισε» την Έβερτον!

Η Τότεναμ, με δύο γκολ νωρίς στο πρώτο ημίχρονο, έθεσε της βάσης για τη νίκη, κόντρα στην Έβερτον. Έτσι, έβαλε τέλος στο νικηφόρο σερί των τεσσάρων αγώνων που είχαν οι «Μπλέ» του Μερσεισάιντ. Στο 9ο λεπτό, ο Τζόνσον έδωσε την ασίστ στον Ριτσάρλισον για το 1-0. Εννέα λεπτά αργότερα, ο Σον διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Στο 54′, το VAR ακυρώνει γκολ του Κάλβερτ Λιούιν. Τελικά η Έβερτον σκόραρε με τον Αντρέ Γκόμες στο 82′. Ως εκ’ τούτου, η ομάδα του Ποστέκογλου βρίσκεται 4η με 36 βαθμούς, ενώ αυτή του Σεν Ντάις, 16η με είκοσι λιγότερους.

Νίκη και…προσπέραση!

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, «παλεύει» στο να «ξεχάσει» την έννοια της νίκης. Αυτή τη φορά, γνώρισε την ήττα από τη Γουέστ Χαμ, που θέλει να καθιερωθεί στην πρώτη εξάδα. Βασικός ο Ντίνος Μαυροπάνος. Το πρώτο ημίχρονο έληξε ισόπαλο χωρίς γκολ. Ωστόσο στο δεύτερο, έξι λεπτά ήταν αρκετά για να κάνει τη ζημιά η Λονδρέζικη ομάδα. Στο 72′ ο Μπόουεν άνοιξε το σκορ και στο 78′, ο Πακέτα έβγαλε την ασίστ στον Κούντους, που διαμόρφωσε το τελικό σκορ. Έκτη με 30 βαθμούς η ομάδα του Μόγιες και αυτή του Τεν Χααγκ 8η με 2 λιγότερους.

«Γκέλα» για Νιουκάστλ!

Η Νιουκάστλ, έχασε και άλλο την επαφή της με την τετράδα. Ηττήθηκε με σκορ 1-0 από την Λούτον. Το τέρμα των νικητών ήρθε από δύο έμπειρους παίχτες. Τον Άντρος Τάουνσεντ που σκόραρε και τον Ρος Μπάρκλεϊ που έδωσε την ασίστ. Η ομάδα του Χάου βρίσκεται ένατη έχοντας 29 βαθμούς. Η Λούτον ανέβηκε 18η με 12 και απέχει 2 βαθμούς, για να βγει από την επικίνδυνη ζώνη.

«Ανάσα» για Μπέρνλι!

Η Μπέρνλι, παλεύει και αυτή για την παραμονή στην κατηγορία. Άρα, ήθελε έστω και την ισοπαλία σε μια δύσκολη έδρα. Στο «Craven Cottage», όχι απλά δεν έχασε, αλλά κατάφερε να κερδίσει τη γηπεδούχο Φούλαμ με 0-2. Σκόρερ ήταν οι Όντομπερτ στο 47′ και Μπέργκε στο 66′. Έφτασε δηλαδή τους 11 πόντους η ομάδα του Κομπανί, παραμένοντας προ-τελευταία. Η ομάδα του Μάρκο Σίλβα βρίσκεται 12η με 21 πόντους.

«Χρυσός» Σολάνκε, με χατ-τρικ!

Με πρωταγωνιστή τον Ντόμινικ Σολάνκε που έκανε χατ-τρικ, η Μπόρνμουθ πέρασε νικηφόρα από το «City Ground». Η αύρα του νέου προπονητή Νούνο Εσπίριτο Σάντο, δεν έφερε άμεσο αποτέλεσμα στη Νότιγχαμ Φόρεστ που…έμπλεξε σε μπελάδες. Για τους γηπεδούχους αποβλήθηκε ο στόπερ Μπολί. Χρειάστηκε λιγότερο από είκοσι λεπτά (5′ & 23′), ώστε να αντικρίσει τις δύο κίτρινες από τον διαιτητή. Τα γκολ σημειώθηκαν στο δεύτερο μέρος. Ο Ελάνγκα άνοιξε το σκορ για τη Φόρεστ στο 47ο λεπτό. Ωστόσο, ο Σολάνκε με δύο γκολ στο 51′ και το 58′ αντίστοιχα, γύρισε το ματς. Η Νότιγχαμ βρήκε απάντηση στο 74′, με τον Γουντ. Όμως στο 90+4′, ο Σολάνκε σκόραρε εκ’ νέου, ολοκληρώνοντας χατ-τρικ. Έτσι, ανέβηκε η ομάδα του Ιραόλα στους 22 βαθμούς, όντας ισόβαθμη με τη Τσέλσι, στη μέση της βαθμολογίας. Από την άλλη η ομάδα του Εσπίριτο Σάντο, έχει 14 βαθμούς ως 17η και βρίσκεται μόλις στο +2 από την επικίνδυνη ζώνη.