Πάτησε κορυφή η Άστον Βίλα, πλησίασε η Σίτι!

Η Άστον Βίλα ανέβηκε στην κορυφή, ακολουθεί η Σίτι, καταιγιστική Γουλβς, ανατροπή για την Κρίσταλ Πάλας.

Έπιασε κορυφή!

Η Άστον Βίλα, δυσκολεύτηκε απέναντι στη Μπέρνλι των δέκα παιχτών, χρειάστηκε πέναλντι στο 89′ ώστε να επικρατήσει, ξανά ουσιαστικός ο Τράφορντ. Στο 28′, ο Μπέιλι άνοιξε το σκορ για τη Βίλα και δύο λεπτά μετά, ο Αμντουνί ισοφάρισε. Στο 42′, ο Ντιαμπί σκόραρε, δίνοντας το προβάδισμα στους γηπεδούχους, για το ημίχρονο. Στο 56′, όλα έδειξαν πως η νίκη θα έρθει εύκολα για τους «Χωριάτες», όταν και αποβλήθηκε ο Μπέργκε. Στο 71′ όμως, με την ατομική ενέργεια του Φόστερ και το τελείωμά του στην κλειστή γωνία, οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν. Η Μπέρνλι, είχε τον Τράφορντ ξανά κάτω από την εστία σε καλό απόγευμα, ώστε να κρατάει την ισοαπαλία, που έμοιαζε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα. Φτάνοντας όμως στο 89′, ο Ντουράν που μπήκε ως αλλαγή, κέρδισε ένα πολύτιμο πέναλντι. Αυτό, συνδυάστηκε με την εύστοχη εκτέλεση του Ντόουγκλας Λουίζ, που χάρισε και την νίκη στη Βίλα. Παράλληλα, έστειλε την ομάδα του Έμερι στην κορυφή με 42 βαθμούς. Τόσους έχει και η Λίβερπουλ, αλλά με ματς λιγότερο, κόντρα στη Νιουκάστλ. Η ομάδα του Κομπανί τώρα, βρίσκεται προ-τελευταία, με 11.

Χαλαρό και ιδανικό κλείσιμο!

Το 2023, βρήκε την Μάντσεστερ Σίτι να…σαρώνει τα πάντα. Ένας από τους πολλούς τίτλους, ήταν και το Τσάμπιονς Λιγκ. Οπότε, η χρονιά αυτή, έπρεπε να κλείσει με νίκη. Όπερ και εγένετο. Οι «Πολίτες», δίχως να…ιδρώσουν και ιδιαίτερα, υπέταξαν σε ήττα τη Σέφιλντ Γιουνάιτεντ και πλησίασαν στο -2 από την κορυφή. Από την αρχή του αγώνα, η Σίτι κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο. Ευτύχησε συγχρόνως, να έχει σε εξαιρετικό απόγευμα τον Φόντεν. Στο 14′ ο Άγγλος, έστρωσε στον Ρόδρι που όμορφη ενέργεια και τελείωμα, άνοιξε το σκορ. Ο Φόντεν στο 21′, «σέρβιρε» και στον Μπερνάρντο Σίλβα, αλλά ο Φοντέρινγχαμ τον νίκησε, στο τετ-α-τετ. Οι γηπεδούχοι έκαναν…πλάκα στο χορτάρι, χωρίς να κουραστούν ιδιαίτερα. Αυτό, δεν άλλαξε ούτε στην επανάληψη, με την Σίτι στο 61′, να «κλειδώνει» και το ματς. Ο νεαρός Μπομπ, έδωσε τρομερή πάσα στον Φόντεν, εκείνος γύρισε εντός περιοχής στον Άλβαρες, που με προβολή διαμόρφωσε το τελικό σκορ. Έτσι, η ομάδα του Γουαρδιόλα έφτασε τους 40 βαυμούς, ανεβαίνοντας τρίτη. Ισοβαθμεί με την Άρσεναλ και βρίσκεται στο -2 από την κορυφή. Τελαυταία η ομάδα του Γουίλντερ, με 9 βαθμούς.

Ασταμάτητη Γουλβς!

Τρίτη σερί νίκη για την Γουλβς. Επικράτησε εύκολα και δίκαια της Έβερτον με 3-0. Επιβεβαιώνει παράλληλα, πως δύσκολα ηττάται στην έδρα της, αφού στο «Μολινό» μετράει μόλις δύο ήττες από τις Μπράιτον και Λίβερπουλ. Όλα τα υπόλοιπα εντός έδρας ματς, εμπεριέχουν τρεις ισοπαλίες και πέντε νίκες. Στην αναμέτρηση με την Έβερτον τώρα, προηγήθηκε με τον Κίλμαν στο 25′. Ο Κούνια στο 53′, έκανε το 2-0, για να διαμορφώσει το τελικό σκορ στο 61′, ο Ντόουσον. Έτσι, η ομάδα του Γκάρι Ονίλ, ισοβαθμεί στη μέση της βαθμολογίας με τη Τσέλσι, στους 28 βαθμούς. Αυτή του Σεν Ντάις, βρίσκεται 17η με 16 βαθμούς, όντας μόλις στο +1 από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Νίκη με ανατροπή!

Ανάσα για την Κρίσταλ Πάλας. Με την εντός έδρας νίκη κόντρα στη Μπρέντφορντ, κατάφερε να απομακρυνθεί έξι βαθμούς, από την επικίνδυνη ζώνη. Οι φιλοξενούμενοι, με το γκολ του Λιούις-Πότερ στο 2ο λεπτό, έβαλαν δύσκολα στους γηπεδούχους. Η απάντηση ήταν άμεση με τον Ολίσε στο 14′. Η ανατροπή έγινε στο 39′ από τον Έζε. Το τρίποντο «κλείδωσε» για την Πάλας στο 58′ ο Ολίσε, με το δεύτερο προσωπικό του γκολ. Με αυτή τη νίκη, η ομάδα του Χόντσον έφτασε τους 21 βαθμούς στην 13η θέση. Δύο λιγότερους έχει αυτή του Φρανκ Τόμας, όντας 15η.