Νίκες για Τζετς και Ρέιντζερς

Οι Γουίνιπεγκ Τζετς κέρδισαν τους Σικάγο Μπλάκχοκς με 3-1, ενώ οι Νιου Γιορκ Ρέιτζερς με νικητήριο γκολ του Λίντγκρεν απέσπασαν την νίκη εναντίον των Νάσβιλ Πρεντέιτορς με 4-3.

Σικάγο Μπλάκχοκς-Γουίνιπεγκ Τζετς

Στη 1η περίοδο, το σκορ άνοιξε ο Μπένταρντ για τους Μπλάκχοκς στα 4′ με ένα εκπληκτικό σουτ σε ριμπάουντ.

Οι Τζετς απαντούν με ισοφάριση 10′ με γκολ του Σάιφλι σε power play σε ένα εν μέρει breakaway.

Στη 2η περίοδο, ο Μπαρόν «σπάει» την ισοπαλία και δίνει το προβάδισμα στους Τζετς στα 6′.

Στη 3η περίοδο, ο Περφέτι σημειώνει το τρίτο γκολ για τους Τζετς. Προς τα τελευταία δυο λεπτά, οι Μπλάκχοκς αντικαθιστούν τον τερματοφύλακά τους για έναν έξτρα σκέιτερ και αυτή θα ήταν ιδανική ευκαιρία για τους Τζετς να προσθέσουν ένα άλλο γκολ. Οι Μπλάκχοκς κρατήθηκαν γερά και δεν τους άφησαν, παρ’ όλα αυτά, ο αγώνας ολοκληρώνεται με νίκη των Τζετς.

Νάσβιλ Πρεντέιτορς-Νιου Γιορκ Ρέιντζερς

Στη 1η περίοδο, το σκορ άνοιξε ο Ο’Ράιλι για τους Πρεντέιτορς στα 6′. Ο Γιόσι το διπλασιάζει στα 15′ σε power play.

Στη 2η περίοδο, μέσα σε 31 δευτερόλεπτα, ο Τρούμπα φέρνει το πρώτο γκολ για τους Ρέιντζερς. Ο Σίσονς επεκτείνει το σκορ των Πρεντέιτορς 3-1 στα 7′ με short-handed σουτ. Στη συνέχεια, οι Ρέιντζερς σκοράρουν δυο φορές σε διάστημα ενός λεπτού: με Κράιντερ στα 8′ και Τρότσεκ στα 9′, με τον τελευταίο να φέρνει την ισοφάριση σε power play.

Στη 3η περίοδο, ο Λίντγκρεν σκοράρει το νικητήριο γκολ για τους Ρέιντζερς στα 5′.