Η Γιουνάιτεντ με ανατροπάρα, έστειλε στο καναβάτσο την Άστον Βίλα!

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, ήταν η μεγάλη νικήτρια στη μονομαχία με την Άστον Βίλα.

Τι και αν έχανε με 0-2 στο ημίχρονο; Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, έκανε στην άμυνα παιδικά λάθη στα πρώτα 45 λεπτά, αλλά στην επανάληψη τόσο με το πάθος και τον χαρακτήρα που έδειξε, όσο και με την υπογραφή του Γκαρνάτσο, γύρισε το ματς.

Το πρώτο 20λεπτο είχε χαμηλό τέμπο. Στο 21′, άρχισαν τα…όνειρα των φιλοξενούμενων για κορυφή. Ο ΜακΓκιν, μπορεί να έστησε τη μπάλα πολύ μακριά από την περιοχή για μια εκτέλεση φάουλ, αλλά η μπάλα πέρασε τελικά από όλους και κατέληξε στην εστία του αιφνιδιασμένου Ονάνα. Η Βίλα, απείλησε πέντε λεπτά μετά, με νέα στημένη μπάλα. Ο ΜακΓκιν εκτελεί ξανά (κόρνερ αυτή τη φορά), ο Λενγκλέ όντας μόνος του στο δεύτερο δοκάρι, στρώνει με κεφαλιά τη μπάλα στην καρδιά της περιοχής και ο Ντεντόνκερ έκανε το 0-2. Αυτό, ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους, παρά τις προσπάθειες του Ράσφορντ να νικήσει τον Μαρτίνες.

Στο δεύτερο ημίχρονο, όλα έδειχναν να είχαν κριθεί, όμως ο Γκαρνάτσο είχε άλλη άποψη. Ο νεαρός Αργεντίνος, ήταν ο ηγέτης της ανατροπής και της διαφορετικής εικόνας των γηπεδούχων στην επανάληψη. Μπορεί στο 49′ να ακυρώθηκε το γκολ του, αλλά στο 59′ με ωραίο πλασέ από την ασίστ του Ράσφορντ, μείωσε. Ένα λεπτό μετά, ο Ονάνα είπε «όχι» με σπουδαία επέμβαση, στον Μπέιλι. Αυτό, έδωσε ψυχολογία στους γηπεδούχους που ισοφάρισαν στο 71′. Οι κόντρες ευνόησαν τον Γκαρνάτσο, αυτός σούταρε και αφού η μπάλα άλλαξε αρχικά πορεία, κατέληξε στα δίχτυα. Η ανατροπή ολοκληρώθηκε στο 81′, με το όμορφο πλασέ του Χόιλουντ. Αυτό, ήταν το πρώτο γκολ του Δανού στην Πρέμιερ Λιγκ. Έτσι, η ομάδα του Τεν Χαγκ βρίσκεται (έστω και προσωρινά) έκτη με 31 βαθμούς. Επιπλέον, βρίσκεται και στο -5 από την πρώτη τετράδα. Η ομάδα του Έμερι τώρα, έμεινε στους 39 βαθμούς, όντας τρίτη και στο -3 από τη πρωτοπόρο Λίβερπουλ.