Επαγγελματική νίκη με Νταρίντα!

Ο Άρης επικράτησε με 1-0 του ΟΦΗ στο άδειο «Κλ. Βικελίδης» και επέστρεψε στις νίκες μετά την ήττα από την ΑΕΚ.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν πιο «γεμάτο» από το δεύτερο. Ο Άρης δεν απειλήθηκε σχεδόν καθόλου καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα από τον ΟΦΗ, ενώ είχε πολλές ευκαιρίες να τελειώσει νωρίτερα το παιχνίδι.

ΕΝΤΕΚΑΔΕΣ

Άρης: Κουέστα, Οντουμπάζιο, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Μοντόγια, Νταρίντα, Ζουλ, Σουλεϊμάνοφ, Πάρντο, Μενέντες, Μορόν

ΟΦΗ: Αμπαντά, Μπάουμαν, Ντίκο, Γκαγιέγος, Λαμπρόπουλος, Λάρσον, Μοσκέρα, Νέιρα, Τοράρινσον, Τοράλ, Βούρος

ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΔΥΝΑΤΑ Ο ΟΦΗ, ΑΠΑΝΤΗΣΕ Ο ΑΡΗΣ

Οι Κρητικοί ξεκίνησαν το παιχνίδι δυνατά και με σκοπό να πετύχουν ένα γρήγορο γκολ. Χωρίς να έχουν σπουδαία τελική στην εστία, βρέθηκαν πολλές φορές στην πλάτη του Άρη, ενώ τα κενά στην άμυνα των Κιτρινόμαυρων ήταν εμφανέστατα.

Ο ΟΦΗ ωστόσο δεν είχε την μεγάλη του στιγμή, και έτσι οι Θεσσαλονικείς πήραν τον έλεγχο του παιχνιδιού. Στο 14′ η πρώτη μεγάλη φάση στο ματς ήταν με τον Σουλεϊμάνοφ ο οποίος σύγκλινε, έφτασε εκτός περιοχής, σούταρε όμως άστοχα χωρίς να ανησυχήσει τον Μπάουμαν.

Στο 24′ ο Μορόν κατέβασε τη μπάλα βάζοντας πλάτη στην άμυνα, μοίρασε στα δεξιά για τον Σουλεϊμάνοφ, εκείνος κράτησε τη μπάλα μέχρι να γίνουν κινήσεις, έπαιξε ετεροχρονισμένο ένα-δύο με τον Ισπανό φορ, ο οποίος σούταρε μονοκόμματα στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του ΟΦΗ.

Η μίνι κυριαρχία του ΟΦΗ διήρκησε περίπου 10 λεπτά στο πρώτο ημίχρονο, με τον Άρη να βρίσκει πολλές φάσεις από εκεί και έπειτα. Στο 39′ ο Άρης απλώθηκε σε αντεπίθεση, ο Σουλεϊμάνοφ προσπάθησε να βρει με πάσα τον Μενέντες, η μπάλα με κόντρα έφτασε στον Νταρίντα ο οποίος, με αρκετή δόση τύχης, βγήκε στο τετ-α-τετ, πλασάροντας εύστοχα για το 1-0 του Άρη.

Ο Μπάουμαν, από το 39′ και μετά, κράτησε το σκορ στο 1-0 έχοντας αποκρούσεις όπως αυτή στο σουτ του Οντουμπάγιο.

ΜΕΓΑΛΕΣ ΕΥΚΑΙΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΡΗ, «ΝΕΚΡΑ» ΟΜΩΣ ΜΕΤΑ

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με φάση για τον Άρη, με τον Νταρίντα να σουτάρει εκτός περιοχής, και τον Μπάουμαν να διώχνει ενστικτωδώς σε κόρνερ. Λίγο μετά απείλησε ο Σουλεϊμάνοφ με διπλή προσπάθεια, ενώ και ο Μενέντες είχε την στιγμή του καθώς σύγκλινε, σούταρε με το δεξί, πάνω στην αγκαλιά του Μπάουμαν όμως.

Μετά από αυτές τις ευκαιρίες, το παιχνίδι… «νέκρωσε», και πήγε σε μία λογική διαχείρισης η ομάδας της Θεσσαλονίκης. Ο ΟΦΗ βρήκε την πρώτη του φάση στο 79′ με μία κεφαλιά του Φελίπε η οποία ωστόσο δεν ανησύχησε τον Κουέστα.