Έμεινε πρώτη η Άρσεναλ, μεγάλη νίκη η Νιουκάστλ!

Η Άρσεναλ κέρδισε μένοντας στην κορυφή, σημαντική νίκη πήρε η Νιουκάστλ και η Μπέρνλι ήταν καταιγιστική, στις αναμετρήσεις της Πρέμιερ Λιγκ.

Αγχώθηκε αλλά τα κατάφερε!

Η Άρσεναλ, φιλοξένησε την Γουλβς και με μια νίκη που παραλίγο να χαθεί, έμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας. Το πρώτο ημίχρονο ήταν από τα καλύτερά της, με δύο γκολ στα πρώτα 13 λεπτά. Στο 6′, από τα δεξιά συνεργάστηκαν οι Ζεσούς, Τομιγιάσου και Σάκα. Ο τελευταίος βρέθηκε σε θέση βολής και έπειτα από προσποίηση άνοιξε το σκορ. Στο 13′ η εξίσου ωραία συνεργασία των παικτών της Άρσεναλ, έδωσαν την ευκαιρία στον Ζιντσένκο να γυρίσει στο πέναλτι και ο Εντεγκααρντ με ωραίο πλασέ να κάνει το 2-0. Έπειτα, έχασαν και άλλες ευκαιρίες οι «Gunners». Στο 20′, ο Σα σταμάτησε τον Τροσάρ και στο 37′ ο Μαρτινέλι είχε δοκάρι. Ένα λεπτό μετά, ο Ζεσούς αστόχησε από κοντά, ενώ στο 45 έχασε και τετ-α-τετ. Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ρυθμός έπεσε. Η Άρσεναλ, είχε φάσεις για να «καθαρίσει» το ματς αλλά δεν σκόραρε. Αρχικά στο 75′ με το μακρινό σουτ του Σάκα και εν συνεχεία στο 82′, μετά την μαγική κάθετη του Έντεγκααρντ και το άστοχο τελείωμα του Τροσάρ. Στο 86′, ο Κούνια μείωσε, μετά το λάθος του Ζιντσένκο. Τέλος ο Ενκέτια είχε δοκάρι για την ομάδα του Αρτέτα που έμεινε πρώτη με 33 βαθμούς. Η ομάδα του Μάρκο Σίλβα βρίσκεται με 15 βαθμούς στην 13η θέση.

Την «πάτησε» και…βλέπει τετράδα!

Στο «St’ James Park», η Νιουκάστλ φιλοξένησε τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, σε ματς με ενδιαφέρον για την τετράδα. Ήταν ανώτερη σε όλο το 90λεπτο, παίρνοντας μια σημαντική νίκη εν’ όψει της συνέχειας. Η πρώτη φάση στην αναμέτρηση ήταν στο 10′, όταν ο Πόουπ έβγαλε το σουτ του Γκαρνάτσο με το πόδι του. Αυτή ήταν η μοναδική φάση της Γιουνάιτεντ. Έπειτα, είχε έναν άκρως παθητικό ρόλο, μη φέρνοντας αντίσταση, στην απόλυτη κυριαρχία των γηπεδούχων. Σε διάστημα τριών λεπτών είχε δύο σουτ η Νιουκάστλ. Το πρώτο του Αλμιρόν, απέκρουσε ο Ονάνα στο 17′ και το δεύτερο στο 20′ έγινε από τον Ισάκ αλλά κόντραρε στον Μαγκουάιρ. Στο 35′, το πλασέ του Αλμιρόν πέρασε άουτ και φτάνοντας στο 39ο λεπτό, είχαμε την σπουδαιότερη φάση στο πρώτο μέρος για του γηπεδούχους. Η φαουλάρα του Τρίπιερ, τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του…«θεατή» Ονάνα. Στο δεύτερο ημίχρονο και το 55′, είχαμε τη δικαίωση για τις «Καρακάξες». Έκλεψαν τη μπάλα στο κέντρο, ο Ζοέλιντον τη μοίρασε στον Τρίπιερ, από το γύρισμα του οποίου άνοιξε το σκόρ ο Γκόρντον. Έπειτα, οποιοδήποτε σουτ της Νιουκάστλ, έβρισκε σε σώματα αμυντικών της Μάντσεστερ. Στο 86ο λεπτό, ο Πόουπ τραυματίστηκε και μπήκε στη θέση του ο Ντουμπράβκα. Οι «Κόκκινοι Διάβολοι» κατάφεραν να σκοράρουν στο 89′ με τον Άντονι, όμως το σουτ του, είχε βρεί στον εκτεθειμένο Μαγκουάιρ. Έτσι, η ομάδα του Χάου, ανέβηκε 5η με 26 πόντους (όσους και η Τότεναμ που έχει ματς λιγότερο), περνώντας αυτή του Τεν Χαγκ που είναι 7η με δύο λιγότερους.

Μπέρνλι πέντε αστέρων!

Μπέρνλι από άλλο πλανήτη, διέλυσε με σκορ 5-0 την Σέφιλντ Γιουνάιτεντ. Πήρε μια σημαντική νίκη, όσον αφορά την παραμονή στην κατηγορία. Μόλις στο πρώτο λεπτό, ο Τζέι Ροντρίγκες άνοιξε το σκορ. Στο 29′ ο Μπρούν Λάρσεν διπλασίασε τα τέρματα. Στο 45+1′, ο ΜακΜπέρνι αποβλήθηκε για την Σέφιλντ και εκεί το ματς…τελείωσε. Τα επόμενα τρία γκολ μπήκαν σε διάστημα επτά λεπτών. Στο 73′ ο Αμντουνί έκανε το 3-0 και δύο λεπτά αργότερα ο Κολεόσο έκανε το 4-0. Στο 80′ ο Μπράουνχιλ, διαμόρφωσε το τελικό 5-0. Η νίκη αυτή, ανέβασε τη Μπέρνλι στους επτά βαθμούς μαζί με την Έβερτον ως προ-τελευταία. Η Σέφιλντ, έπεσε τελευταία με δύο λιγότερους.

«Διπλό» με ΜακΝίλ!

Η Έβερτον, μπορεί να δέχτηκε αφαίρεση δέκα βαθμών από την ομοσπονδία και ήττα εντός έδρας από τη Γιουνάιτεντ, την περασμένη εβδομάδα, όμως είχε ψυχή στο «City Ground», νικώντας τη Νότιγχαμ Φόρεστ. Μοναδικός σκόρερ ήταν ο ΜακΝίλ στο 67′, χαρίζοντας τρεις βαθμούς πολυτέλεια, για την ομάδα του Σεν Ντάις που έφτασε τους επτά, όντας 18η. Με 13 βαθμούς στη 15η θέση, βρίσκεται η ομάδα του Στιβ Κούπερ.

«Κοιτάζει» Ευρώπη!

Μπορούμε να το πούμε. Η Μπρέντφορντ, κοιτάζει τις Ευρωπαϊκές θέσεις μετά και τη νίκη της επί της Λούτον. Αυτό γίνεται, διότι πλησίασε στο -5 από την 7η θέση που οδηγεί στο Κόφερενς. Η επικράτηση ήρθε με σκορ 3-1. Όλα τα γκολ σημειώθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 49′ ο Μοπέ άνοιξε το σκορ. Στο 56′ ο Μπεν Μι έκανε το 2-0. Ο Μπράουν στο 76′ μείωσε για την Λούτον που δέχτηκε και τρίτο γκολ στο 81′ από τον Μπαπτίστε. Έτσι, η ομάδα του Φράνκ Τόμας έφτασε τους 19 βαθμούς όντας δέκατη. Αυτή του Έντουαρντς, έμεινε 17η με 9.