Οι Ισπανοί της Ρεάλ, άφησαν εκτός Ευρώπης την Ουνιόν, η Νάπολι πήρε το 2ο εισιτήριο.

Την «πλήγωσε» ο Θεμπάγιος!

Σε ένα χορταστικό ματς, με πέντε γκολ και χαμένο πέναλντι, η Ρεάλ Μαδρίτης νίκησε στη Γερμανία την Ουνιόν. Αυτό το αποτέλεσμα, δεν της έδωσε την πρώτη θέση, αφού ήταν ήδη εξασφαλισμένη. Βέβαια, είχε σημασία, απλώς για να «λέει» πως πέτυχε το απόλυτο, με 6/6. Η Ουνιόν από την άλλη, δεν ευνοήθηκε από το τελικό σκορ. Ήθελε μόνο τη νίκη για να βγει τρίτη. Στο ματς τώρα, ο Μόντριτς έχασε πέναλντι στο 45′ και δευτερόλεπτα μετά, ο Φόλαντ άνοιξε το σκορ. Μέσα σε εννέα λεπτά όμως στο δεύτερο ημίχρονο, ο Χοσέλου ανέτρεψε το ματς για την «Βασίλισσα». Σκόραρε τόσο στο 61′, όσο και στο 72′. Φτάνοντας στο 85′, ο Κραλ έδωσε ελπίδες στην Ουνιόν, ισοφαρίζοντας. Γκολ στο τέλος χρειαζόντουσαν οι γηπεδούχοι, όμως το βρήκαν οι φιλοξενούμενοι. Σκόρερ ο Θεμπάγιος στο 89′. Με το 6/6, η Ρεάλ μάζεψε 18 πόντους και η Ουνιόν, μόλις 2. Αυτό σημαίνει, πως δεν συνδύασε με έστω μία νίκη, την πρώτη της συμμετοχή στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ.

Στους «16» η Νάπολι!

Η Νάπολι, προκρινόταν ακόμα και με ισοπαλία, στην επόμενη φάση. Εν’ τέλει πήρε τη νίκη με 2-0 κόντρα στη Μπράγκα. Επέβαλε την ανωτερότητά της και με τα γκολ των Σάτσι στο 9′ (αυτογκόλ) και Οσίμεν στο 33′, έφτασε στη τελική επικράτηση. Ανέβηκε στους 10 βαθμούς, αφήνοντας στους 4 τη Μπράγκα, που συνεχίζει στα πλέι-οφ του Γιουρόπα Λιγκ.