Χατ-τρικ για Γουίλσον, 5-4 νίκη των Κάπιταλς επί των Ντακς

Με 5-4 κέρδισαν οι Ουάσινγκτον Κάπιταλς τους Άναχαϊμ Ντακς εκτός έδρας, με 3 από τα 5 γκολ να είναι χατ-τρικ του Γουίλσον.

Στη 1η περίοδο, το σκορ άνοιξε ο Μάνθα για τους Κάπιταλς στο 1′. 22 δευτερόλεπτα αργότερα, οι Ντακς απαντάνε με τον πρώτο NHL γκολ του Λούνο. Ο Λίσον διπλασιάζει το σκορ των Ντακς και τους δίνει το προβάδισμα στα 7′. Ο Γουίλσον φέρνει την ισοφάριση στα 15′. Ο ίδιος ξανά «σπάει» την ισοπαλία στα 18′ σε power play και 20 δευτερόλεπτα αργότερα ο Ντόουντ σκοράρει για να φέρει τους Κάπιταλς στα 4-2.

Στη 2η περίοδο, δεν σημειώθηκε κανένα γκολ.

Στη 3η περίοδο, οι Ντακς πλησιάζουν επικίνδυνα τους Κάπιταλς στα 11′ με ένα εντυπωσιακό γκολ του ΜακΓκίν, όπου έφερε τον δίσκο ανάμεσα στα πόδια του και σούταρε παράλληλα με την πλάτη πίσω!

Ο Γουίλσον ολοκληρώνει το χατ-τρικ του στα 14′ σε power play. Ο Βατράνο σκοράρει για τους Ντακς με 32 δευτερόλεπτα να απομένουν. Οι τελευταίοι δεν βρήκαν τον χρόνο να ισοφαρίσουν και να το πάνε σε παράταση, οπότε οι Κάπιταλς έφυγαν νικητές από το Αναχάιμ.