Ανταγωνιστικός, αλλά…

Ο Άρης ήταν ανταγωνιστικός στη Νέα Φιλαδέλφεια ωστόσο μία αδράνεια στο 59′ έφερε το γκολ για την Ένωση και το τελικό 1-0.

ΕΝΤΕΚΑΔΕΣ

ΑΕΚ: Αθανασιάδης, Σιντιμπέ, Βίντα, Μουκουντί, Χατζισαφί, Σιμάνσκι, Ελίασον, Πινέδα, Γκατσίνοβιτς, Τσούμπερ, Μάνταλος

Άρης: Κουέστα, Οντουμπάγιο, Μοντόγια, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Ζουλ, Τζούρασεκ, Νταρίντα, Σουλεϊμάνοφ, Παναγίδης, Μορόν

ΠΙΕΣΕ Η ΑΕΚ, ΙΣΟΡΡΟΠΗΣΕ Ο ΑΡΗΣ

Η Ένωση ξεκίνησε το παιχνίδι πιέζοντας τους Θεσσαλονικείς για να πετύχει το γρήγορο γκολ, και να μπορέσει να διαχειριστεί στη συνέχεια το παιχνίδι. Ο Κουέστα έσωσε τον Άρη στο σουτ του Μάνταλου αποκρούοντας με τα δάκτυλα. Μεγαλύτερη φάση του ημιχρόνου για την ΑΕΚ ήταν το λάθος που έγινε από τον Σουλεϊμάνοφ, ο Τσούμπερ βγήκε στο τετ-α-τετ χωρίς να πλασάρει, η μπάλα έφτασε στον Πινέδα με τον Κουέστα εξουδετερωμένο, όμως ο Μπράμπετς έσωσε με το σώμα πάνω στη γραμμή.

Μετά από εκείνο το σημείο ο Άρης ισορρόπησε και πήρε μέτρα στο γήπεδο. Ανέβηκαν οι γραμμές του και άρχισε σιγά-σιγά να απειλεί. Στο 44′ ο Μορόν έχασε τη φάση που ενδεχομένως να άλλαζε τα πάντα στο ματς, μέσα από την περιοχή. Ο Ισπανός πήρε τη μπάλα από τον πεισματάρη Οντουμπάγιο όμως ήταν εντελώς άστοχος στο συρτό σουτ.

«ΞΕΚΛΕΙΔΩΣΕ» ΤΟ ΜΑΤΣ Ο ΒΙΝΤΑ, «ΣΩΤΗΡΑΣ» Ο ΚΟΥΕΣΤΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΡΗ

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την ΑΕΚ να θέλει να αιφνιδιάσει τον Άρη στα πρώτα λεπτά, όμως το σύνολο του Άκη Μάντζιου αντιστεκόταν. Η Ένωση κέρδιζε τις κατοχές τη μία μετά την άλλη, και στο 59ο λεπτό ο Βίντα πήδηξε ολομόναχος στην περιοχή μετά από κόρνερ και έστειλε τη μπάλα στη γωνία του Κουέστα για το 1-0 της ΑΕΚ.

Λίγο μετά το 1-0 ακολούθησαν σημαντικές τελικές για τον Άρη με τον Ισπανό γκολκίπερ του να κρατάει τον δείκτη του σκορ στη χαμηλότερη δυνατή διαφορά του ενός γκολ.

Στην επίθεση οι Κιτρινόμαυροι προσπάθησαν να βρουν το γκολ της ισοφάρισης, αρχικά με τον Οντουμπάγιο που βρήκε χώρο μέσα στην περιοχή αλλά αστόχησε, και εν συνεχεία με την ατομική ενέργεια του Κάρλσον, με το σουτ του ωστόσο να καταλήγει στην αγκαλιά του Αθανασιάδη.

Τελευταίος που απείλησε για τον Άρη ήταν ο Σαμόρα, πάλι μέσα από την περιοχή, ωστόσο αστόχησε για πολύ.