Αγχώθηκε αλλά… job done!

Παραλίγο να χάσει μέσα από την αγκαλιά του τη νίκη ο Άρης όμως κράτησε μέχρι τέλος το προβάδισμα και επέστρεψε στις νίκες.

Η διαφορά έφτασε μέχρι το μέγιστο +21 υπέρ του Άρη ο οποίος εμφανίστηκε κουρασμένος στο 4ο δεκάλεπτο και κόντεψε να αυτοκτονήσει, ωστόσο ο έξυπνος Καστρίτης, με διάφορες αλλαγές και διάφορες τακτικές που εφάρμοσε στο παιχνίδι της ομάδας του, κράτησε το προβάδισμα ως το τέλος.

Ο Αυτοκράτορας προηγήθηκε με 15 στην πρώτη περίοδο (12-27), κάνοντας εξαιρετικές άμυνες και βρίσκοντας σκορ στην επίθεση με όλους τους τρόπους. Το Μαρούσι πίεσε και μείωσε στους 6 στο δεύτερο δεκάλεπτο, ωστόσο ο Άρης πήγε στο +12 (32-44), πριν τελικά λήξει το ημίχρονο με σκορ 34-44.

Στο δεύτερο ημίχρονο η διαφορά έφτασε στο μέγιστο των 21 πόντων υπέρ των Θεσσαλονικέων (51-72), πριν τρέξει ένα σερί 7-0 το Μαρούσι για να μειώσει στο -12. Μπρίσκοου και Γιαννόπουλος πέτυχαν μεγάλα σουτ για να φτάσουν την διαφορά στη μία κατοχή, ωστόσο οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη κέρδιζαν φάουλ για βολές για να διατηρήσουν την διαφορά στο +5, που ήταν και το τελικό σκορ (84-89).

Κορυφαίος για τον Άρη ήταν ο Γκάλινατ με 21 πόντους, ο Καρ είχε 12 ενώ ο Μπλούμπεργκς ήταν τρίτος με 11. Σόουζα, Κατσίβελης και Τολιόπουλος είχαν από 10, και οι παραπάνω ήταν οι συνολικά έξι παίκτες του Άρη με διψήφιο αριθμό πόντων.

Για το Μαρούσι ο Ραντούλιτσα πέτυχε 21 πόντους, ο Τζούστον 20, ο Μπρίσκοου 17, και ο Γιαννόπουλος 10.

Έντονα τα παράπονα του Άρη για τη διαιτησία των Σκαλτσή, Τσιμπούρη και Συμεωνίδη καθώς ουκ ολίγες φορές σφύριξαν… ανάποδα, δίνοντας ευκαιρία στους γηπεδούχους να μειώσουν τη διαφορά.