Θρίαμβος της Νιουκάστλ επί της Τσέλσι, δύσκολη νίκη για Μπράιτον!

Η Νιουκάστλ διέλυσε την Τσέλσι, η Μπράιτον πέρασε δύσκολα από το «City Ground», νίκες για Γουέστ Χαμ, Λούτον και Μπόρνμουθ.

Την «σκόρπισε» με «τεσσάρα»!

Καταιγιστική Νιουκάστλ στο «St’ James Park», φιλοδώρησε με τέσσερα γκολ την Τσέλσι. Γρήγορος ρυθμός και πολλές φάσεις στο πρώτο μέρος. Στο 13′ από κοντά ο Ίσακ άνοιξε το σκορ και δέκα λεπτά μετά ισοφάρισε ο Στέρλινγκ με τρομερή εκτέλεση φάουλ. Ύστερα, ο Ζοέλιντον έχασε ευκαιρία με κοντινή κεφαλιά και αργότερα ο Πόουπ σταμάτησε το καλό πλάσε το Ένζο Φερνάντες. Στο δεύτερο μέρος, χρειάστηκαν δυο λεπτά οι γηπεδούχοι για να «κλειδώσουν» τη νίκη. Στο 60′ ο Λασέλς έκανε το 2-1, μετά την ωραία σέντρα του Γκόρντον και στο 62′ ο Ζοέλιντον έκανε το 3-1, έπειτα από λάθος του Σίλβα. Στο 73′ ο Τζέιμς αποβλήθηκε για την Τσέλσι, που δέχτηκε και τέταρτο γκολ στο 83′, από το καλό διαγώνιο σουτ του Γκόρντον. Η ομάδα του Χάου ανέβηκε έκτη με 23 βαθμούς και αυτή του Ποτσετίνο έμεινε δέκατη με 16.

Ματσάρα και «διπλό» της Μπράιτον!

Η Μπράιτον, πριν την αναμέτρηση με την ΑΕΚ, πέρασε διά πυρός και σιδήρου από την έδρα της Φόρεστ. Μία Φόρεστ που μόλις στο 3ο λεπτό άνοιξε το σκορ με τον Ελάνγκα. Στο 21′ ο Φάτι τραυματίστηκε και μπήκε στη θέση του ο Ζοάο Πέδρο. Πέντε λεπτά μετά, ο Φέργκιουσον ισοφάρισε. Στο 35′, έξτρα πρόβλημα για τον Ντε Τσέρμπι, που είδε τραυματίας να αποχωρεί και ο Λάμπτεϊ. Τη θέση του πήρε ο Χίνσελγουντ. Στο 45+4′, ο Ζοάο Πέδρο έκανε το 1-2. Ο Γκρος μοίρασε τις ασίστ και στα δύο πρώτα γκολ της Μπράιτον. Στο 58′ ο Ζοάο Πέδρο σκόραρε ξανά, αυτή τη φορά με πέναλντι. Ο Ντανκ αποβλήθηκε για τους «Γλάρους» στο 73′. Τρία λεπτά αργότερα, ο Γκίμπς Γουάιτ διαμόρφωσε με πέναλντι το τελικό 2-3. Η αντίπαλος της ΑΕΚ έφτασε όντας έβδομη τους 22 βαθμούς και αυτή του Βαγγέλη Μαρινάκη, που βρέθηκε μάλιστα στις εξέδρες του γηπέδου, δέκατη τέταρτη με 13.

«Βαθιά ανάσα» για Λούτον!

Η Λούτον, πήρε ένα άκρως σημαντικό για αυτήν «τρίποντο» που την απομακρύνει και άλλο από τις θέσεις του υποβιβασμού, όντας 17η με 9 πόντους. Η νίκη αυτή, ήρθε κόντρα στην Κρίσταλ Πάλας, που έχασε έδαφος από την πρώτη δεκάδα, αφού παρέμεινε στους 15 βαθμούς ως 13η. Μετά το 70ο λεπτό μπήκαν όλα τα γκολ. Στο 72′ ο Μένγκι άνοιξε το σκορ και σε δύο λεπτά ο Ολίσε ισοφάρισε. Το γκολ της νίκης στην Λούτον χάρισε ο Μπράουν στο 83′.

«Διπλό» Ευρώπης!

Η Γουέστ Χαμ μπορεί να κέρδισε στην έδρα της Μπέρνλι, όμως δυσκολεύτηκε αφού έχανε έως και το 85ο λεπτό. Τα γκολ μπήκαν στο δεύτερο μέρος. Πρώτη η ομάδα του Κομπανί σκόραρε με τον Τζέι Ροντρίγκες στο 49′ από το σημείο του πέναλντι. Στο 86′ ο Οσί έβαλε αυτογκόλ και στο 90+1′ ο Σούτσεκ ολοκλήρωσε την ανατροπή. Πλησίασε και άλλο τις θέσεις της Ευρώπης η ομάδα του Μόγιες που βρίσκεται ένατη με 20 βαθμούς και στο -2 από την επτάδα. Τελευταία μόλις με 4 πόντους η απογοητευτική Μπέρνλι.

«Διπλό» παραμονής!

Σίγουρα είναι νωρίς για οποιαδήποτε πρόβλεψη, όμως η Μπόρνμουθ με τη σημερινή νίκη απέναντι στη Σέφιλντ, μπορεί να νιώσει μια «Χ» ασφάλεια ως προς την παραμονή στην κατηγορία. Στο 12′ ο Ταβερνιέρ άνοιξε το σκορ και ο Κλάιφερτ στο 45+3′, διπλασίασε τα τέρματα των νικητών. Ο Ταβερνιέρ σκόραρε και στο 51′, γράφοντας το 0-3. Στο 90+7′ απλά μείωσε ο Μακ Μπέρνι για την Σέφιλντ, που έμεινε τρίτη απ’ το τέλος με 5 βαθμούς. Ανέβηκε στους 12 ως δέκατη έκτη η Μπόρνμουθ.