Η Μπάγερν δυσκολεύτηκε να επικρατήσει της Γαλατασαράι, ενώ η Γιουνάιτεντ «αυτοκτόνησε» με έναν δικό της μοναδικό τρόπο.

Πρόκριση με «διπλό» Κέιν!

Στο Μόναχο, η Μπάγερν ήταν ανώτερη της Γαλατασαράι, όμως δυσκολεύτηκε στο να την κερδίσει. Στο δεύτερο ημίχρονο μπήκαν τα γκολ. Η Γαλατά σκόραρε πρώτη με τον Τορέιρα και το γκολ να ακυρώνεται για οφσάιντ του Ικάρντι. Στο 80′, ο Κέιν άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Τούχελ και έξι λεπτά μετά, διπλασίασε τα γκολ του. Η Γαλατά, πάλεψε ως το τέλος το ματς και μείωσε σε 2-1. Ο πρώην χαφ του Πάοκ Σέρχιο Ολιβέιρα, έκανε τη ψηλή μπαλιά για τον πρώην φορ του Ολυμπιακού Σέντρικ Μπακαμπού, που σκόραρε στο τετ-α-τετ. Η Γερμανική ομάδα πέρασε μαθηματικά στην επόμενη φάση. Η Τούρκικη από την άλλη, είναι μέσα και στα τρία σενάρια. Συνέχεια στο Τσάμπιονς Λιγκ ως δεύτερη, συνέχεια στο Γιουρόπα Λιγκ ως τρίτη και…οριστικός αποκλεισμός.

Θρίαμβος για την Κοπεγχάγη σε επικό ματς!

Σε ένα απίστευτο παιχνίδι που έγινε στη Δανία, η Κοπεγχάγη κέρδισε με 4-3 την ουραγό του Ομίλου Γιουνάιτεντ. Η αναμέτρηση είχε επτά γκολ, μία κόκκινη, δύο πέναλντι και VAR. Η ομάδα του Τεν Χάαγκ, βρήκε δύο γκολ στο πρώτο μισάωρο από τον Ράσμους Χόιλουντ. Το πρώτο στο 3ο λεπτό και το δεύτερο στο 28ο. Οι ισορροπίες άλλαξαν όμως στο 42′. Εκεί ο Ράσφορντ είδε κίτρινη κάρτα αρχικά, που έγινε κόκκινη με παρέμβαση του VAR. Η αλλαγή κάρτας, έδωσε αυτοπεποίθηση στην γηπεδούχο ομάδα. Στο 45′ ήρθε η μείωση του σκορ από τον Ελιουνούσι και στο 45+9′, ο Μαγκουάιρ έκανε πέναλντι. Ο Γκονσάλβες ευστόχησε και ισοφάρισε. Το πρώτο ημίχρονο είχε 13 λεπτά καθυστερήσεις, λόγω της αποβολής του Ράσφορντ μέσω VAR, λόγω του τραυματισμού και την αντικατάσταση του Τζόνι Έβανς από τον Βαράν, καθώς και λόγω εισβολής οπαδού στον αγωνιστικό χώρο. Στο δεύτερο ημίχρονο και το 67′, ο Μαγκουάιρ πήρε «πίσω το αίμα του», αφού από δική του κεφαλία, έκανε χέρι ο αμυνόμενος της Κοπεγχάγης. Ο Φερνάντες εκτέλεσε εύστοχα στο «γ» της εστίας και έδωσε προβάδισμα εκ’ νέου. Η Γιουνάιτεντ είχε το ματς δικό της και τα «θαλάσσωσε» πάλι. Στο 83′ ο Λέραγκερ ισοφάρισε σε 3-3, για να έρθει η ολική ανατροπή τέσσερα λεπτά μετά από τον Μπαρντάτζι. Το αποτέλεσμα αυτό φέρνει ισόβαθμες τις Κοπεγχάγη και Γαλατασαράι, ρίχνοντας τελευταία τη Γιουνάιτεντ. Μετά και από αυτό δεν ξέρουμε ποια θα είναι η επόμενη μέρα στο θέμα του προπονητή για τους «Κόκκινους Διαβόλους».