Πέρασαν και μαθηματικά στους «16» Μάντσεστερ Σίτι και Λειψία.

Μονότερμα!

Έπαιζε μόνη της. Η Μάντσεστερ Σίτι ήταν σε πολύ καλή ημέρα, δημιουργώντας πολλές φάσεις και βάζοντας τρία γκολ. Το σκορ ίσως είναι και λίγο άδικο, με την έννοια πως άξιζαν και άλλα γκολ οι «Σίτιζενς». Στο 23′ ο Χάαλαντ άνοιξε το σκορ με πέναλντι. Χαρακτηριστικό είναι, πως πανηγύρισε όπως ο θρύλος Ντιντιέρ Ντρογκμπά, που τον «προκάλεσε» να πανηγυρίσει όπως εκείνος, στη τελετή της χρυσής μπάλας. Στο 45+1′ ο Φόντεν έκανε το 2-0. Το 3-0 έκανε ο Χάαλαντ με το δεύτερο προσωπικό του γκολ στο 51′. Δύο λεπτά μετά, ο Λάουπερ αποβλήθηκε για τη Γιούνγκ Μπόις, που δεν έδειξε κάτι θετικό στο ματς.

Την κόντραρε αλλά έχασε!

Στο Βελιγράδι μέσα σε τρομερή ατμόσφαιρα και βροχή, ο Αστέρας, ήταν ανταγωνιστικός κόντρα στη Λειψία. Η απειρία του όμως σε συνδυασμό με την ποιότητα των φιλοξενούμενων, δεν του επέτρεψαν κάτι περισσότερο από το τελικό 1-2. Στο 8ο λεπτό, ο Τσάβι Σίμονς άνοιξε το σκορ για τη Λειψία. Στο 77′ ο Οπένδα έκανε το 0-2 και τέσσερα λεπτά μετά, μείωσε ο Αστέρας με το αυτογκόλ του Χένρικς. Η Σέρβικη ομάδα μαζί με τη Γιούνγκ Μπόις, θα παλέψουν για την τρίτη θέση και το εισιτήριο του Γιουρόπα Λιγκ.