Η Ρεάλ πέρασε εύκολα στην επόμενη φάση και η Νάπολι έπεσε στο εμπόδιο της Ουνιόν.

«Σάμπα»!

Με πρωταγωνιστές τους Βραζιλιάνους Βινίσιους και Ροντρίγκο, η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε με 3-0 επί της Μπράγκα. Στο 6′ ο Τζαλό σπατάλησε με το χαμένο πέναλντι, μοναδική ευκαιρία για προβάδισμα των Πορτογάλων. Ο Κουρτουά συγκεκριμένα το απέκρουσε. Μετά η Ρεάλ πάτησε γκάζι. Στο 27′ ο Μπραχίμ Ντίαζ σκόραρε έπειτα από ασίστ του Ροντρίγκο. Στο 58′ ο Βινίσους έκανε γκολ την πάσα του Βάσκεθ και τέσσερα λεπτά μετά έδωσε την ασίστ στον Ροντρίγκο για το 3-0. Η Ρεάλ προκρίθηκε και μαθηματικά. Η Μπράγκα έχει λίγες ελπίδες πρόκρισης στους «16», αλλά κυρίως έχει στο «χέρι της» το εισιτήριο του Γιουρόπα Λιγκ.

Δεν «σφράγισε» την πρόκριση!

Με νίκη επί της Ουνιόν Βερολίνου, η Νάπολι θα ακολουθούσε το δρόμο της Ρεάλ. Αυτό δεν έγινε όμως, λόγω της ισοπαλίας που έφερε με τη Γερμανική ομάδα. Στο 32′ μέσω του VAR ακυρώθηκε γκολ του Ανγκισά για τη Νάπολι, που σκόραρε ξανά στο 39′ με τον Πολιτάνο. Το γκολ μέτρησε αυτή τη φορά. Στις αρχές του δεύτερου μέρους και το 52ο λεπτό, η Ουνιόν αιφνιδίασε και απάντησε με τον Φοφανά, που έχει ως δανεικό από τη Τσέλσι. Η Νάπολι ήταν καλύτερη, πίεσε αλλά το γκολ δεν ήρθε. Έμεινε δεύτερη με αυτό τον τρόπο και θα χρειαστεί να δύο βαθμούς ακόμα για να προκριθεί. Η Ουνιόν έχει ελπίδες μόνο για την τρίτη θέση.