Σημαντικά αποτελέσματα στην Αγγλία με πολλά γκολ.

Πρωτιά με εξάρα!

Στο Έτιχαντ, η Μάντσεστερ Σίτι σκόρπισε με σκορ 6-1 τη Μπόρνμουθ. Σε ένα πραγματικό πάρτι, έλαμψε το άστρο του Ζερεμί Ντοκού. Ο Βέλγος είχε τέσσερις ασίστ και ένα γκολ. Στα πρώτα 25 λεπτά, η Σίτι είχε ένα δοκάρι με τον Χάαλαντ. Στο 30′ Ρόρδρι και Ντοκού συνεργάστηκαν άψογα, με τον δεύτερο να ανοίγει το σκορ. Τρία λεπτά μετά, ο Ντοκού μοίρασε στον Σίλβα που έκανε το 2-0. Στο 37′, ο Ντοκού σούταρε, η μπάλα βρήκε στον Ακάντζι και πήγε στα δίχτυα.

Στο δεύτερο μέρος η Μπόρνμουθ αντέδρασε. Ο Σολάνκε είχε ακυρωθέν γκολ και δοκάρι, για να πάρει ξανά η Σίτι τα σκήπτρα. Στο 64′ ο τρομερός Ντοκού σέρβιρε στον Φόντεν που με μια επαφή έκανε το 4-0. Η φιλοξενούμενοι στο 74′ μείωσαν με τον Σινιστέρα, έπειτα από γρήγορη επίθεση. Το 5-1 ήρθε στο 84′ και ήταν…«ποίημα!» Ακόμη μία ασίστ του Ζερεμί Ντοκού και δεύτερο γκολ για τον Μπερνάρντο Σίλβα με τρομερό σκάψιμο. Στο 88′ έγινε το τελικό 6-1 από το γύρισμα του νεαρού Νορβηγού Μπομπ και την κεφαλιά του Ακέ. Μόνη πρώτη με 27 βαθμούς η ομάδα του Πεπ Γουαρδιόλα. Χαμηλά αυτή του Ιραόλα ως 17η με 6 πόντους.

Τρίτη σερί ήττα, αυτογκόλ ο Μαυροπάνος!

Η Γουέστ Χαμ, χτίζει αρνητικό σερί. Στην έδρα της Μπρέντφορντ γνώρισε την ήττα, που ήταν και η τρίτη διαδοχική. Νωρίς στο 11′ ο Μοπέ άνοιξε το σκορ. Ο Κούντους ισοφάρισε οκτώ λεπτά μετά. Στο 26′ η ανατροπή ήρθε με τον Μπόουεν. Στο 55′ έγινε το 2-2 με αυτογκόλ του Ντίνου Μαυροπάνου, στο ντεμπούτο του ως βασικός στην Πρέμιερ Λιγκ. Στο 69′ έγινε η ανατροπή στην ανατροπή με τον Κόλινς. Η Μπρέντφορντ κέρδισε και προσπέρασε την Γουέστ Χαμ. Βρίσκεται ένατη με 16 βαθμούς, ενώ η αντίπαλος του Ολυμπιακού την ερχόμενη Πέμπτη έχει 2 λιγότερους ως ενδέκατη.

Μοιρασία στο Μέρσεϊσαϊντ!

Στο Γκούντισον Παρκ, ισόπαλες με σκορ 1-1 ήρθαν Έβερτον και Μπράιτον. Νωρίς μπήκε το γκολ της Έβερτον στο 7′ από τον Μικολένκο. Στο 14′ ισοφάρισε ο Ντανκ αλλά το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ. Καλύτερη η Μπράιτον και στο 82′ ισοφάρισε. Σέντρα του Μιτόμα, η μπάλα βρήκε στον Γιάνγκ και μπήκε στην εστία. Η ομάδα του Ντε Τσέρμπι έχει 18 βαθμούς και είναι 7η (ισοβαθμεί με την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ) και αυτή του Σεν Ντάις έχει 7 λιγότερους ως δέκατη πέμπτη.

Σημαντική νίκη για Πάλας!

Η Πάλας συνεχίζει τις καλές εμφανίσεις. Κέρδισε με σκορ 0-2 την Μπέρνλι και ανέβηκε ακόμη περισσότερο βαθμολογικά. Στο 22′ ο Σλούπ έκανε το 0-1. Στις καθυστερίσεις ο Μίτσελ έκανε το 0-2, σφραγίζοντας τη νίκη. Δέκατη η ομάδα του Χότζον με 15 βαθμούς. Πολύ χαμηλά ως προτελευταία με μόλις 4 αυτή του Κομπανί.

Πρώτη νίκη για Σέφιλντ!

Η Σέφιλντ Γιουνάιτεντ, πήρε την πρώτη της νίκη ανασαίνοντας βαθμολογικά. Στο 72′ ο Άρτσερ έκανε το 1-0. Στο 89′ η Γουλβς ισοφάρισε με δόση τύχης, όταν ο Μπελεγκάρντε νίκησε τον Φοντέρινχαμ. Στην τελευταία φάση του ματς ο Έλληνας Τζορτζ Μπάλντοκ κέρδισε πέναλντι με το οποίο ο Νόργνουντ διαμόρφωσε το 2-1. Τελευταία αλλά ισόβαθμη με την Μπέρνλι και στο -2 από τη Μπόρνμουθ (που είναι εκτός επικίνδυνης ζώνης) η Σέφιλντ. Δέκατη τρίτη με 12 πόντους η Γουλβς.