Ο Ταβάρες έφερε την νίκη στους Λιφς

Ολοκληρώθηκε και η δεύτερη αγωνιστική του Global Series στη Σουηδία όπου οι Τορόντο Μέιπλ Λιφς αντιμετώπισαν τους Ντιτρόιτ Ρεντ Γουίνγκς και τους νίκησαν με 3-2, με το νικητήριο γκολ να ανήκει στον Τζον Ταβάρες.

Στη 1η περίοδο, οι δυο ομάδες είχαν μια αργή αρχή και αυτό φάνηκε και από τον αριθμό των βολών στο τέρμα οι οποίοι ήταν 5 και 7 για τους Λιφς και Ρεντ Γουίνγκς αντίστοιχα. Προς τα τελευταία λεπτά, ανέπτυξαν μομέντουμ, όμως δεν σημειώθηκε κανένα γκολ.

Η 2η περίοδος κύλησε περίπου το ίδιο για περίπου δέκα λεπτά. Η πρώτη ευκαιρία εμφανίζεται στους Ρεντ Γουίνγκς στα 12′ με πέναλτι όπου το εκτελεί με επιτυχία ο Σπρονγκ. Το πέναλτι χαρίστηκε διότι ο ο Ράιλι των Λιφς κράτησε τον δίσκο επίτηδες με το γάντι του στη μπλε περιοχή του τέρματος των Λιφς. Στη συνέχεια, οι Ρεντ Γουίνγκς διπλασιάζουν το σκορ με γκολ του Ρέιμοντ στα 14′.

Η 3η περίοδος ήταν εμβληματική για τους Λιφς. Ο Μπερτούζι σκοράρει το πρώτο τους γκολ στα 3′. Ο Νίλαντερ φέρνει την ισοφάριση στα 13′ και ο Ταβάρες ολοκληρώνει το σκορ με το νικητήριο γκολ στα 16′.