Ο Νίλαντερ φέρνει τη νίκη στους Λιφς στη παράταση

Ολοκληρώθηκε η τέταρτη και τελευταία αγωνιστική του Global Series στη Σουηδία όπου οι Τορόντο Μέιπλ Λιφς αντιμετώπισαν τους Μινεσότα Γουάιλντ με επιτυχία με το τελικό αποτέλεσμα να διαμορφώνεται σε 4-3 στη παράταση με σκόρερ τον Γουίλιαμ Νίλαντερ.

Στη 1η περίοδο, το σκορ άνοιξε ο Μέριλ για τους Γουάιλντ στα 3′ με το γκολ αυτό να είναι το πρώτο του αυτή τη σεζόν. Μετά από δέκα λεπτά, οι Λιφς φέρνουν την ισοφάριση με τον Μάθιους και ο Νάις επεκτείνει το σκορ στα 18′, ολοκληρώνοντας την 1η περίοδο με προβάδισμά τους.

Στη 2η περίοδο δεν σημειώθηκε κανένα γκολ, ενώ οι Γουάιλντ επικράτησαν δυναμικά, χωρίς βέβαια αυτό να έφερε κανένα αποτέλεσμα και από τη δικιά τους πλευρά.

Στη 3η περίοδο, ο Ράιλι σκοράρει το τρίτο γκολ για τους Λιφς στα 5′. Οι Γουάιλντ απαντούν γρήγορα με δυο γκολ, ένα από τον Μίντλετον στα 7′ και ένα από τον Ζουκαρέλο στα 9′, και λήγουν την περίοδο σε ισοπαλία. Ο αγώνας συνεχίστηκε στη παράταση.

Στη παράταση, οι Λιφς βιάστηκαν να λήξουν τον αγώνα. Ο Νίλαντερ το καταφέρνει μέσα σε ένα λεπτό και φέρνει τη νίκη τους.