Ο Άρης των πολλών απουσιών έχασε στην τελευταία επίθεση…

Ο Άρης βρέθηκε να χάνει με 15 πόντους στο τελευταίο δεκάλεπτο, ωστόσο το γύρισε και ισοφάρισε, αλλά έχασε στην τελευταία επίθεση με καλάθι του Έλις.

Οι Κιτρινόμαυροι έπρεπε να διαχειριστούν τις απουσίες των Σανόγκο, Τολιόπουλου και Γκάλινατ, οι δύο τελευταίες εκ των οποίων ήταν τελευταίας στιγμής, και να τα δώσουν όλα για τη νίκη στην Ιταλία. Η ομάδα του Καστρίτη βρέθηκε στο -15 στο 4ο δεκάλεπτο, ωστόσο με τον… «διαστημικό» Χάρελ επέστρεψε στο παιχνίδι και ισοφάρισε σε 67-67, 4.2 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη.

Εκεί η Τρέντο πήρε τάιμ-άουτ και οργάνωσε επίθεση, από την οποία κρίθηκε εν τέλει το παιχνίδι με το καλάθι του Έλις με 0.9” στο ρολόι. Έτσι, ο Άρης γνώρισε την 6η συνεχόμενη ήττα σε Ελλάδα και Ευρώπη.

Ο Χάρελ ήταν ο κορυφαίος και μοναδικός παίκτης του Άρη με διψήφιο αριθμό πόντων, με 24 (4/6 2π, 4/5 3π, 4/5 βολές), ενώ είχε και 4 ριμπάουντ και μία ασίστ. Ο Κατσίβελης σκόραρε 9 πόντους (3/6 2π, 1/1 3π), και τρίτος ήταν ο Μποχωρίδης με 8 (1/7 2π, 1/4 3π, 3/4 βολές). Ο Σόουζα είχε επίσης 8 πόντους με 4/5 2π.

Για την Τρέντο κορυφαίος ήταν ο Μπόλτουιν με 15 πόντους (3/6 2π, 3/5 3π). Ακολουθούν οι Έλις, Γκραζούλις και Χαμπ με 10, ενώ ο Κουκ Τζ. είχε 8.