Ο Άρης δεν είχε… αντί-Τολιόπουλο, ήττα από την Κλουζ

Οι Κιτρινόμαυροι γνώρισαν την δεύτερη εντός έδρας ήττα στο Eurocup (59-61) και τρίτη συνολικά μετά από μία κάκιστη επιθετικά βραδιά, με την απουσία τελευταίας στιγμής του Τολιόπουλου να κρίνεται καθοριστική.

Ο Άρης μπήκε δυνατά και έκανε το 6-0 με 2/2 τρίποντα, ενώ η μεγαλύτερη διαφορά της περιόδου ήταν 15-3 υπέρ του Αυτοκράτορα. Η Κλουζ περιόρισε επιθετικά τον Άρη που έχασε την αύρα των πρώτων λεπτών και έτσι το δεκάλεπτο έληξε με σκορ 22-19. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Ρουμάνοι κατάφεραν και πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ στο 27-29, ωστόσο οι γηπεδούχοι, παρά την αστοχία τους, πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με 33-32.

Στην επανάληψη έκανε την εμφάνιση της η επιθετική δυστοκία του Άρη έχοντας τον Καρ σε κάκιστη μέρα και χωρίς Τολιόπουλο, η διαφορά υπέρ της Κλουζ έφτασε ως το +8 (41-49). Με ένα σερί 5-0 ο Άρης μείωσε τη διαφορά στο τρίποντο για τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Κιτρινόμαυροι πέρασαν μπροστά με 57-56, φτάνοντας την μέγιστη υπέρ τους διαφορά με σκορ 59-56, ωστόσο τα άστοχα σουτ τριών πόντων του Καρ και με τον Γκάλινατ να αστοχεί στην τελευταία επίθεση για να δώσει προβάδισμα στον Άρη ήταν αυτά που οδήγησαν τον Αυτοκράτορα στην ήττα με 59-61.

Για τον Άρη ο Γκάλινατ είχε το τιμόνι στο σκοράρισμα με 15 πόντους (2/7 2π, 3/5 3π και 2/2 βολές), με τον Κατσίβελη να ακολουθεί με 11 πόντους (5/7 2π και 1/1 βολές). Τρίτος και τελευταίος παίκτης με διψήφιο αριθμό πόντων ήταν ο Χάρελ με 1/3 2π, 2/4 3π και 2/2 βολές. Ο Μπάνκστον βοήθησε τον Άρη με 6 πόντους (2/5 2π και 2/2 βολές), ενώ είχε και 4 ριμπάουντ, δύο σε επίθεση και άλλα τόσα σε άμυνα.

Ο Καρ ήταν, εκ του αποτελέσματος, ο «μοιραίος» του Άρη καθώς με 6 πόντους και 0/7 σουτ τριών πόντων «έκλεισε το σπίτι» της ομάδας του.

Τέλος, Σανόγκο και Ντε Σόουζα πήραν 7 και 10 ριμπάουντ αντίστοιχα, με επιθετικά/αμυντικά να είναι 3/4 για τον Αμερικάνο και 5/5 για τον Γάλλο σέντερ.