Ντέρμπι Νέας Υόρκης με νίκη των Ρέιντζερς

Το πολυαναμενόμενο ντέρμπι μεταξύ των Νιου Γιορκ Ρέιντζερς και Νιου Τζέρσι Ντέβιλς ήρθε! Οι δυο ομάδες είχαν να αντιμετωπίσουν η μια την άλλη από τον 7ο αγώνα του πρώτου γύρου των playoffs, όπου οι Ντέβιλς απέκλεισαν τους Ρέιντζερς. Οι τελευταίοι θα προσπαθήσουν να εκδικηθούν τους πρώτους, όπου και τα κατάφεραν με 5-3.

Στη 1η περίοδο, το σκορ ανοίγει ο Πανάριν για τους Ρέιντζερς στα 8′. Ο Χιουζ, ο οποίος μόλις επέστρεψε από τραυματισμό, απάντησε γρήγορα στο επόμενο λεπτό με ισοφάριση. Ο Βέσι δίνει ξανά το προβάδισμα στους Ρέιντζερς στα 14′. Ο Παλάτ σκοράρει για τους Ντέβιλς με 47 δευτερόλεπτα να απομένουν για την λήξη της περιόδου και το αποτελέσμα διαμορφώνεται στα 2-2.

Στη 2η περίοδο, δεν σημειώθηκε κανένα γκολ. Όπως και στη προηγούμενη περίοδο, υπήρξε ίση επικράτηση και από τις δυο πλευρές.

Στη 3η περίοδο, ο Χάουλα φροντίζει να ανεβάσει τους Ντέβιλς πρώτους αμέσως, στο 1′. Οι Ρέιντζερς ανταπέδωσαν με τρία επιπλέον γκολ στο δεύτερο μισό της περιόδου. Ο Πανάριν φέρνει την ισοφάριση με το δεύτερο γκολ του στα 11′, ο Βέσι το επεκτείνει στα 17′ και ο Γουίλερ ολοκληρώνει στα 18′ με γκολ στο άδειο τέρμα των Ντέβιλς.