Με Στούτζλε προκρίθηκαν οι Σένατορς στα τελευταία 2” της παράτασης

Εντυπωσιακή ήταν η έναρξη του NHL Global Series στην Σουηδία. Στη παράταση ο Στούτζλε έφερε με το γκολ του τη νίκη στους Οτάβα Σένατορς με 5-4 εναντίον των Ντιτρόιτ Ρεντ Γουίνγκς.

Στη 1η περίοδο, το σκορ άνοιξε ο Κατσάκ στα 5′ για τους Σένατορς, όπου και το διπλασίασε ο ίδιος πάλι στα 9′. Ο Σάντερσον το επεκτείνει 3-0 στα 13′.

Στη 2η περίοδο, ο Νόρις προσθέτει το τέταρτο γκολ για τους Σένατορς. Στη συνέχεια, ακολούθησε μια δυναμική επικράτηση των Ρεντ Γουίνγκς. Ο Ρέιμοντ σκοράρει το πρώτο τους γκολ στα 9′. Οι Ρεντ Γουίνγκς προσθέτουν άλλα τρια γκολ με τους Περόν, ΝτεΜπρίνκατ και Γκόστιμπερ στα 13′, 16′ και 17′ αντίστοιχα και έτσι καταλήγουν σε ισοπαλία. Ήταν κάτι ιδιαίτερα αναμενόμενο διότι οι Σένατορς μας έχουν συνηθίσει να επικρατούν στην 1η περίοδο και μετά να τα χάνουν στις υπόλοιπες, κάτι που συνέβησε και σε αυτό τον αγώνα.

Η 3η περίοδο έληξε χωρίς γκολ και λόγω ισοπαλίας συνεχίστηκε ο αγώνας στην παράταση.

Οι Σένατορς ανέβασαν τους ρυθμούς τους και πίεσαν πολύ τους Ρεντ Γουίνγκς με ταχύρυθμη επιθετικότητα. Εκεί που όμως φάνηκε ότι θα έληγε πάλι χωρίς γκολ και θα πήγαινε στα πέναλτι, ο Στούτζλε σκοράρει το νικητήριο γκολ για τους Σένατορς με 2 δευτερόλεπτα να απομένουν για την λήξη της παράτασης με ένα εντυπωσιακότατο σουτ!