«Κήδεψε» τον Παναθηναϊκό στο Χαριλάου!

Ο Άρης ήταν συνολικά ανώτερος του Παναθηναϊκού ο οποίος με εξαίρεση το τετ-α-τετ του Ιωαννίδη στο πρώτο μέρος δεν απείλησε ουσιαστικά, κερδίζοντας τον με 2-0.

Οι Κιτρινόμαυροι χρειάζονταν πάρα πολύ μία μεγάλη νίκη στο πρωτάθλημα, κάτι που κατάφεραν κερδίζοντας δίκαια τον «άδειο» και μονότονο Παναθηναϊκό. Με εξαίρεση 2-3 μικρά διαστήματα στο παιχνίδι όπου οι Πράσινοι είχαν τον έλεγχο με την κατοχή, ο Άρης υπερτέρησε του Τριφυλλιού και έφτασε στον θρίαμβο.

ΕΝΤΕΚΑΔΕΣ

Άρης: Κουέστα, Οντουμπάγιο, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Μοντόγια, Νταρίντα, Ζουλ, Βερστράτε, Σουλεϊμάνοφ, Μορόν, Παναγίδης

Παναθηναϊκός: Μπρινιόλι, Μλαντένοβιτς, Γέντβαϊ, Σένκεφελντ, Κώτσιρας, Αράρο, Τσέριν, Μπερνάρ, Βέρμπτις, Μαντσίνι, Ιωαννίδης

ΔΥΝΑΤΑ ΜΕ ΚΑΤΟΧΗ Ο ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

Ο Παναθηναϊκός μπήκε στο παιχνίδι με σκοπό να πετύχει το γρήγορο γκολ και να… διατηρήσει και να αυξήσει ακόμα παραπάνω την παγωμάρα στο «Κλ. Βικελίδης». Είχε μία μεγάλη φάση με τον Ιωαννίδη, ωστόσο ο Κουέστα είπε ένα βροντερό «όχι» στο τετ-α-τετ του επιθετικού του Παναθηναϊκού.

Αυτό είχε και στο μυαλό του ο Μάντζιος για τον Άρη. Να περιμένει την ομάδα του Γιοβάνοβιτς αμυνόμενη στο δικό της μισό και να κλείσει κάθε χώρο στην επίθεση. Το κατάφερε σχεδόν τέλεια, με εξαίρεση το κενό που βρέθηκε στη φάση του Ιωαννίδη.

ΑΛΛΑΓΗ ΡΟΛΩΝ ΚΑΙ 1-0 Ο ΑΡΗΣ

Λίγο μετά το 20′ ο Άρης πήρε μέτρα στο γήπεδο και άρχισε να κυκλοφορεί τη μπάλα. Ο Παναθηναϊκός παρότι πίεζε ασφυκτικά αρκετά ψηλά στον αγωνιστικό χώρο, δεν κατάφερε να οδηγήσει τον Άρη σε λάθος, εκτός από μία περίπτωση που ο Κουέστα δεν έδιωξε μακριά.

Πρώτη φάση του Άρη στο ματς ήταν το σουτ του Παναγίδη από τα αριστερά, όταν ο 19χρονος κυνήγησε τη φάση και βγήκε με τη μπάλα μέσα στην περιοχή. Το πλασέ δεν ήταν το ιδανικό με τον Μπρινιόλι να σώζει τον Παναθηναϊκό. Από εκείνο το σημείο και μετά ο Άρης ανέβασε ρυθμούς και κυκλοφορούσε όλο και περισσότερο τη μπάλα με ολοένα και περισσότερη άνεση.

Στο 43′ ο Μπρινιόλι απέβη… μοιραίος καθώς έκανε τρομερή γκέλα, και ο Μορόν ο οποίος ευνοήθηκε από την κόντρα έκανε το 1-0 σε κενό τέρμα. Το πρώτο ημίχρονο έληξε αρκετά… «φτωχό» σε φάσεις, με τελευταία τη φάση του γκολ.

ΙΔΙΟ ΕΡΓΟ ΣΤΟ Β’ ΜΕΡΟΣ ΑΛΛΑ…

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός μπήκε κυνηγώντας το σκορ και το γκολ της ισοφάρισης. Ενδεχομένως να είχε και την πίεση του πρωτοπόρου και του φαβορί, και εμφανίστηκε αρκετά νωθρός και αγχωμένος. Κακές μεταβιβάσεις, λάθος επιλογές, ενώ απέναντι του είχε μία άμυνα σαν… τοίχος, έτσι όπως την είχε στήσει ο Μάντζιος.

Ο Άρης στο δεύτερο ημίχρονο «πάτησε» τον Παναθηναϊκό και είχε την κατοχή για μεγαλύτερο διάστημα σε σχέση με το α’ μέρος, ενώ έσπαγε το πρέσινγκ των Πράσινων αρκετά ευκολότερα. Ο Παναθηναϊκός άφησε αρκετούς χώρους για να μπορέσει να ενισχύσει την επίθεση του, ωστόσο το πλήρωσε ακριβά. Στο 72′ οι γηπεδούχοι βγήκαν στην αντεπίθεση και πέτυχαν το 2-0 με τον Μενέντες να πετυχαίνει το πρώτο του γκολ στη σεζόν.