Η Τσέλσι έσπασε το αήττητο της Τότεναμ, με τεσσάρα και σούπερ Τζάκσον!

Σε ένα επεισοδιακό ματς, με πέντε γκολ και δύο κόκκινες, η Τσέλσι κέρδισε την Τότεναμ στο πραγματικό αυτό θρίλερ, με πρωταγωνιστή τον Τζάκσον.

Τι ματσάρα ήταν αυτή; Στο ντέρμπι του Λονδίνου, η Τσέλσι εκμεταλλεύτηκε τις δύο κόκκινες της «εφτάψυχης» Τότεναμ, καθώς και τον Τζάκσον που ήταν σε τρομερή κατάσταση, ολοκληρώνοντας χατ-ρικ. Σε ένα επικό παιχνίδι, είχαμε εκτός των προαναφερθέντων, πέναλντι, ακυρωθέν γκολ, VAR, και πολλές ευκαιρίες. Μόνο το πρώτο ημίχρονο είχε τρία ακυρωθέντα γκολ, μία αποβολή και μπόλικες κάρτες.

Η αναμέτρηση άρχισε για τους ουδέτερους και την Τότεναμ με τους καλύτερους οιωνούς. Μόλις στο 6′, ο Κουλουσέφσκι πάτησε περιοχή, εκτέλεσε, η μπάλα βρήκε στον Κόλγουιλ και κατέληξε στην εστία. Στο 13′ είχαμε το πρώτο ακυρωθέν γκολ. Οι γηπεδούχοι έκρυψαν τη μπάλα και την εμφάνισε στα δίχτυα ο εκτεθειμένος Σον. Στο 21′, ακυρώθηκε γκολ του Στέρλινγκ για χέρι, όπως και εκείνο του Καϊσέδο επτά λεπτά μετά, για συμμετοχή στη φάση, του εκτεθειμένου Τζάκσον. Στην ίδια φάση όμως, το VAR εντόπισε ένα πολύ σκληρό μαρκάρισμα του Αργεντίνου Ρομέρο στον συμπατριώτη του Ένζο εντός περιοχής. Ο διαιτητής Όλιβερ έδειξε κόκκινη στον στόπερ των «Σπιρουνιών» και πέναλντι. Ο Πάλμερ ευστόχησε και το ημίχρονο έληξε ισόπαλο.

Το δεύτερο 45λεπτο, δεν άρχισε και τόσο καλά για τους «Σπερς». Πιο συγκεκριμένα στο 56′, ο Ουντότζι δέχτηκε δεύτερη κίτρινη, αφήνοντας την ομάδα του με εννέα παίχτες. Το έργο τότε έγινε ακόμη πιο δύσκολο για την ομάδα του Ποστέκογλου. Έως και το 75′, ο Βικάριο έβγαζε τα πάντα για την Τότεναμ, κρατώντας την ζωντανή, έστω και για έναν πολύτιμο βαθμό. Τότε όμως, ο Τζάκσον έκανε το 2-1, αναγκάζοντας την Τότεναμ να βγει μπροστά. Στο 78′, το VAR ακύρωσε το 2-2 του Ντάιερ για οφσάιντ. Στις καθυστερήσεις ο Σάντσες, είπε «όχι» με φοβερή επέμβαση στον Σόν που προσπάθησε να ισοφαρίσει. Έτσι, αφού δεν ήρθε ποτέ η ισοφάριση, ο Τζάκσον μετέτρεψε δύο αντεπιθέσεις σε ισάριθμα γκολ για το τελικό 1-4. Ο Μαουρίσιο Ποτσετίνο με αυτόν τον τρόπο, «έριξε» την πρώιν ομάδα του από την κορυφή της βαθμολογίας, κρατώντας την δεύτερη με 26 βαθμούς. Η ομάδα του ανέβηκε στους 15, όντας δέκατη.