Ατλέτικο Μαδρίτης και Λάτσιο, ήταν οι νικήτριες της 4ης αγωνιστικής του 5ου ομίλου στο Τσάμπιονς Λιγκ.

Έσπασε ρεκόρ!

Καταιγιστική η ομάδα του Σιμεόνε διέλυσε με 6-0 τη Σέλτικ, αφήνοντάς την εκτός διοργάνωσης. Ιδανικά άρχισε αυτό το ιστορικό βράδυ, με τον Γκριεζμάν να ανοίγει το σκορ στο 6′. Στο 23′ ο Μαέντα αποβλήθηκε για την Σέλτικ μέσω VAR, αφού είδε αρχικά κίτρινη. Στο 45’+2′, ο Μοράτα έκανε το 2-0. Στο δεύτερο μέρος, έγινε πάρτι μέσα σε 24′ λεπτά. Ο Γκριεζμάν έκανε το 3-0 στο 60′, ο Λίνο το 4-0 στο 66′, ο Μοράτα το 5-0 στο 76′ και ο Σαούλ το 6-0 στο 84′. Να σημειωθεί ότι ο πρώην παίχτης του Άρη Λουίς Πάλμα, δέχτηκε για διαμαρτυρία κάρτα στο 36′ και έγινε αλλαγή στο ημίχρονο. Αυτή, ήταν η μεγαλύτερη σε εύρος νίκη της Ατλέτικο, στο Τσάμπιονς Λιγκ. Η Σέλτικ ελπίζει στην καλύτερη μαθηματικά για την τρίτη θέση που οδηγεί στο Γιουρόπα.

Πήρε ρεβάνς!

Στο Ολίμπικο της Ρώμης, η Λάτσιο πήρε τη ρεβάνς, από την ήττα στο Ρότερνταμ, κόντρα στη Φέγενορντ. Ισορροπημένο πρώτο μέρος, με την Λάτσιο να βρίσκει το γκολ στο 45+1′. Ο Φελίπε Άντερσον, έδωσε την πάσα στον Ιμόμπιλε που σκόραρε από κοντά. Οι της Φέγενορντ ήθελαν οφσάιντ, που μετά και από έλεγχο κρίθηκε πως δεν υπάρχει. Στο δεύτερο μέρος, η ομάδα από την Ολλανδία ήταν καλύτερη. Δημιούργησε ευκαιρίες, αλλά στάθηκε άτυχη όσον αφορά το σκοράρισμα. Καλές ευκαιρίες ήταν των Χιμένες στο 67′ και Βίεφερ στο 73′. Η σημαντικότερη όμως ήταν στο 90+8′, όταν κατέληξε άουτ από πλεονεκτική θέση η κεφαλιά του Ουέντα.