Επιστροφή του Χίτσιερ με τρομερή εμφάνιση 7-2 των Ντέβιλς

Οι Νιου Τζέρσι Ντέβιλς πήραν επιτέλους τη νίκη, μετά τις απανωτές ήττες τους, με 7-2 εναντίον των Μπάφαλο Σέιμπρς. Ο αρχηγός τους, Νίκο Χίτσιερ, επέστρεψε μετά από ένα μήνα, εξαιτίας τραυματισμού από χτύπημα του Κόνορ Κλίφτον των Σέιμπρς, την προηγούμενη φορά που οι δυο αυτές ομάδες αντιμετώπισαν η μια την άλλη.

Στη 1η περίοδο, το σκορ άνοιξε ο Χολτζ για τους Ντέβιλς στο ενάμιση λεπτό! Στο δεύτερο μισό της περιόδου, οι «Διάβολοι» πρόσθεσαν άλλα τρία γκολ για να ανεβάσουν το προβάδισμά τους με 4-0. Πιο συγκεκριμένα, σκόρερ ήταν οι Τόφολι, Χίτσιερ, και Πάλατ στα 11′, 15′ και 18′ αντίστοιχα. Οι Σέιμπρς δεν μπόρεσαν να υπερασπιστούν τους εαυτούς τους καθόλου και αυτό φάνηκε και από την διαφορά στον αριθμών των βολών στο τέρμα (Σέιμπρς 3-18 Ντέβιλς).

Στη 2η περίοδο, οι Ντέβιλς συνέχισαν να παίζουν με τους ίδιους δυναμικύς ρυθμούς. Βέβαια και η κακή εμφάνιση των Σέιμπρς ήταν ένα επιπλέον πλεονέκτημα. Οι Σέιμπρς βρίσκουν το δίχτυ στο πρώτο λεπτό σε power play χάρη στον Σκίνερ. Γρήγορα, απάντησε ο Τόφολι ξανά στο επόμενο λεπτό.

Στη 3η περίοδο, οι Ντέβιλς ήταν διατεθειμένοι να διαλύσουν τους Σέιμπρς ακόμα περισσότερο. Ο Μέρσερ καταφέρνει να σημειώσει το έκτο γκολ τους σε μόλις 50 δευτερόλεπτα από την έναρξη της 3ης περιόδου. Οι Σέιμπρς σκοράρουν το δεύτερο γκολ τους πάλι σε power play με τον Οπόσο στα 3′. Ο Λουκ Χιουζ ολοκληρώνει το σκορ των Ντέβιλς με το έβδομο γκολ σε power play στα 5′. Ο αγώνας λήγει με 7-2 υπέρ των Ντέβιλς, ενώ επιπλέον οι Σέιμπρς είχαν συνολικά μόνο 12 βολές στο τέρμα στην αγωνιστική σε σύγκριση με τους Ντέβιλς (38)! Οι τελευταίοι είχαν έναν δύσκολο μήνα αφού και πολλοί βασικοί τους παίκτες ήταν εκτός δράσης λόγω τραυματιών. Με τον αρχηγό τους όμως πίσω, η ομάδα βρήκε την λάμψη της και από εκεί φαίνεται το πόσο σημαντικό είναι η επιλογή του ηγέτη για την επιρροή των παικτών.