Επιστροφή στις νίκες για τη Μίλαν 1-0 τη Φιορεντίνα

Επιστροφή στις νίκες για τη Μίλαν που κέρδισε με 1-0 τη Φιορεντίνα στο Σαν Σίρο με γκολ πέναλτι του Τέο Ερναντέζ.

Τέσσερα παιχνίδια είχε να δει νίκη στη Serie A η Μίλαν, καθώς μετά την ήττα από τη Γιουβέντους με 0-1, ακολούθησε η ισοπαλία με τη Νάπολι(2-2), η ήττα από την Ουντινέζε(0-1) και η ισοπαλία με τη Λέτσε(2-2).

Αυτά τα αποτελέσματα την άφησαν πολύ πίσω από την Ίντερ και τη Γιουβέντους, αλλά με τη σημερινή νίκη η διαφορά μειώνεται στους 3 από τη Γιουβέντους που είναι στη 2η θέση και στους 5 από την Ίντερ που βρίσκεται στην κορυφή. Αυτές οι διαφορές θα είναι μόνο για ένα βράδυ φυσικά, καθώς οι πρωτοπόρες της Serie A αναμετρώνται αύριο στις 21.45.

Στο σημερινό ματς με τη Φιορεντίνα η Μίλαν πήρε αυτό που ήθελε με ένα γκολ στο πρώτο ημίχρονο, ένα ημίχρονο που δεν κατάφερε να απειλήσει ουσιαστικά τον Τερατσάνο. Η φάση που έκρινε το ματς ήταν στο 45ο λεπτό όμως.

Ο Τέο Ερναντέζ πάτησε περιοχή και βρέθηκε απέναντι από τον Ιταλό γκολκίπερ, εκεί ο Παρίζι βρήκε τα πόδια του Γάλλου και ο ρέφερι καταλόγισε σωστά την άσπρη βούλα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο ίδιος ο Ερναντέζ και κατάφερε να πάει την ομάδα του με το 1-0 στην ανάπαυλα.

Στο δεύτερο μισό η Φιορεντίνα ανέβασε ρυθμούς και πίεσε τη Μίλαν. Βρήκε το δοκάρι στο 62ο λεπτό ενώ στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης η μπάλα βρισκόταν συνέχεια μπροστά στον Μενιάν ο οποίος στο 97ο λεπτό έσωσε τη Μίλαν καθώς σε απόσταση μισού μέτρου κράτησε ανέπαφη την εστία του.

Στο 83ο λεπτό η Μίλαν έκανε αλλαγή τον Γιόβετιτς και τη θέση του πήρε ο Καμάρντα, ο οποίος σε ηλικία 15 ετών και 274 ημερών, έγινε ο νεότερος ποδοσφαιριστής που αγωνίζεται σε αγώνα της Serie A.