Έκανε το αυτονόητο!

Ο Άρης έκανε το αυτονόητο μετά την βαριά ήττα με 1-3 από τον Ατρόμητο, κερδίζοντας με 0-2 τον Βόλο στο Πανθεσσαλικό, για την 11η αγωνιστική της Stoiximan Super League.

Με Μορόν και Νταρίντα και ένα συνολικά καλύτερο δεύτερο ημίχρονο ο Άρης βρήκε το 0-2 για να πάρει την πρώτη του εκτός έδρας νίκη στη σεζόν. Ο Άρης βρήκε γκολ και στο πρώτο ημίχρονο με τον Μπράμπετς, το οποίο όμως ακυρώθηκε.

ΕΝΤΕΚΑΔΕΣ

Βόλος: Κόστιτς, Κίτσος, Καλογερόπουλος, Τσοκάνης, Λούνα, Γκλάβτσιτς, Τρουιλέτ, Ντέλετιτς, Μπερτόγλιο, Κορνέτ, Γκαρσία

Άρης: Κουέστα, Μοντόγια, Φατόρε, Μπράμπετς, Φεράρι, Βερστράτε, Νταρίντα, Πάρντο, Σουλεϊμάνοφ, Παναγίδης, Μορόν

ΦΑΣΕΙΣ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΟΥΣΙΑ

Το παιχνίδι ξεκίνησε με αρκετές φάσεις και από τις δύο ομάδες, χωρίς όμως να υπάρχει κάτι ουσιαστικό. Το πρώτο 4λεπτο ήταν και το πιο παραγωγικό στο πρώτο ημίχρονο καθώς, πρώτα ο Άρης, και στη συνέχεια ο Βόλος με δύο φάσεις, έδωσαν μία καλή αρχή στο παιχνίδι.

Από το 4′ και μετά άργησε πολύ να γίνει φάση στο ματς με πολλές εναλλασσόμενες κατοχές, με τους Κιτρινόμαυρους να γυρίζουν καλύτερα τη μπάλα.

ΓΚΟΛ ΑΛΛΑ… ΕΦΕΥΡΕΣΗ ΚΑΙ 0-0

Στο 36′ ο Άρης βρήκε γκολ για το 0-1 με τον Μπράμπετς, ωστόσο παρά την αρχική υπόδειξη του Τσιμεντερίδη πως μετράει το γκολ, ο Σιδηρόπουλος στο VAR είδε χέρι στον Μπράμπετς, και δεν είδε πως η μπάλα πήγε στον Τσέχο από χέρι του Καλογερόυπουλο. Έτσι, το γκολ που βρήκε ο Άρης δεν μέτρησε και είχαμε το 0-0, που έμεινε μέχρι την ανάπαυλα.

ΠΙΕΣΗ ΑΠΟ ΒΟΛΟ ΚΑΙ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΑΠΟ ΑΡΗ ΜΕ ΜΟΡΟΝ

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως και το πρώτο. Με πολλές φάσεις, κυρίως για τον Βόλο ο οποίος έκανε μία προσπάθεια αιφνιδιασμού, χωρίς αποτέλεσμα. Ο Άρης απάντησε με ένα δυνατό σουτ του Μορόν, και λίγο μετά το εύστοχο πέναλτι του Ισπανού για το 0-1, το οποίο μέτρησε.

Ο Μπράτσος, όπως ήταν φυσικό, ανέβασε τις γραμμές του Βόλου για να μπορέσει να βρει το γκολ της ισοφάρισης, ρίσκο το οποίο δεν μπορούσε να μην πάρει.

ΝΤΑΡΙΝΤΑ… Η ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΚΑΙ 0-2 Ο ΑΡΗΣ

Ο Βόλος παρότι ανέβασε τις γραμμές του, παρέμεινε μηδενικά απειλητικός για την εστία του Κουέστα. Ο Άρης βρήκε χώρους στον άξονα και εκμεταλλεύτηκε τα κενά που άφησαν οι γηπεδούχοι, και βρήκε το 0-2 με τον Νταρίντα.

Ο Τσέχος είχε να σκοράρει από πέρυσι. Ο Σουλεϊμάνοφ έκανε τρομερή ενέργεια, κρατώντας τη μπάλα από τα δεξιά, τελικά έκανε τρομερή πάσα στον Νταρίντα ο οποίος ευστόχησε από πολύ κοντά για το 2-0, καθαρίζοντας αρκετά το τοπίο του αγώνα στο 75′.

ΠΙΕΣΗ Ο ΒΟΛΟΣ ΧΩΡΙΣ ΦΑΣΗ

Μετά το 2-0 ο Μάντζιος κατέβασε τις γραμμές του για να υπερασπιστεί το προβάδισμα. Εκεί ήθελε να πατήσει ο Βόλος ο οποίος κέρδιζε πολλές κατοχές όμως δεν μπόρεσε να βρει φάση και απειλή για την εστία του Κουέστα.

Ο Άρης ήταν εμφανώς πιο απελευθερωμένος μετά το γκολ του Νταρίντα, και βρήκε περισσότερες φάσεις από τον Βόλο που ήταν σε κατάσταση πίεσης για το αποτέλεσμα.