Διέλυσαν οι Άβαλανς με 8-2 τους Ντακς

Εντυπωσίασαν οι Κολοράντο Άβαλανς μετά την τρομερή νίκη τους με 8-2 εναντίον των Άναχαϊμ Ντακς. Οι τελευταίοι ίσως είχαν την χειρότερη βραδιά τους, όμως είναι καλό να τονιστεί εδώ ότι παίξανε 6 αγωνιστικές back to back σε διάστημα μιας εβδομάδας οπότε αυτό έφερε μια κόπωση στους παίκτες.

Στη 1η περίοδο, το σκορ άνοιξε ο Ζιράρντ για τους Άβαλανς στα 6′. Αργότερα, ο Νικούσκιν το διπλασιάζει στα 12′. Οι Ντακς κατάφεραν να κλείσουν την περίοδο με ένα γκολ από τον Κάρικ σχεδόν μισό δευτερόλεπτο πριν την λήξη της.

Στη 2η περίοδο, ο Όλαφσον επεκτείνει το σκορ για τους Άβαλανς 3-1 με ένα φανταστικό one-timer γκολ.

Στη 3η περίοδο, οι Άβαλανς άρχισαν να «παρτάρουν». Ο Κόλτον έδωσε το προβάδισμα 4-1 στα 3′ και ο Νικούσκιν το επεκτείνει με το δεύτερο γκολ του στα 5′ . Ο Τζόουνς προσθέτει ένα τελευταίο γκολ για τους Ντακς στα 9′. Οι Άβαλανς δεν σταμάτησαν εδώ. Συνεχίζουν με τον Κιβιράντα στα 13′ και τον Κογλιάνο να τον ακολουθεί 21 δευτερόλεπτα αργότερα. Ο Τέιβζ το ολοκληρώνει στα 15′ και οι Άβαλανς πήραν εύκολα τη νίκη τους με 8-2.