Ανατροπάρα της ΑΕΚ στο ντέρμπι Δικεφάλων!

Η ΑΕΚ βρέθηκε να χάνει με 17 πόντους, ωστόσο κατάφερε και έκανε την σπουδαία ανατροπή και κέρδισε με 90-70 τον ΠΑΟΚ στο ντέρμπι της αγωνιστικής.

Οι Θεσσαλονικείς μπήκαν από το πρώτο δεκάλεπτο στη λογική να ξεφύγουν στο σκορ, κάτι που κατάφεραν φτάνοντας στο +10 (15-25) λίγο πριν το τέλος της πρώτης περιόδου. Η Ένωση μείωσε τη διαφορά στους έξι (19-25), ωστόσο ο ΠΑΟΚ στη συνέχεια ήταν καταιγιστικός καθώς έφτασε στη διαφορά στο μέγιστο της, στο +17 (23-40). Οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα σερί 7-0 για να μειώσουν στους 10 (30-40), και το σκορ της περιόδου ήταν 36-45.

Η ΑΕΚ είχε ήδη κάνει το πρώτο βήμα της ανατροπής, ροκανίζοντας την διαφορά στην μέση, κάτι που συνέχισε και στο δεύτερο ημίχρονο, προσπερνώντας εν τέλει τον ΠΑΟΚ (49-47) με το σερί 8-0. Η αθηναϊκή ομάδα έφτασε την διαφορά στους 13 (64-51), πριν μειώσει ο ΠΑΟΚ σε 64-53, που ήταν και το σκορ στο τρίτο δεκάλεπτο.

Ο Δικέφαλος του Βορρά προσπάθησε να επιστρέψει στο ματς και να το ξανακάνει… ντέρμπι, ωστόσο η διαφορά μειώθηκε μόνο μέχρι τους 10 (78-68), με την ΑΕΚ να ανεβάζει στροφές και να φτάνει στο +20 και στο τελικό 90-70.

Κορυφαίος παίκτης στο παρκέ ήταν ο Καμπενγκέλε με 30 (!) πόντους (9/11 2π, 2/2 3π, 6/8 βολές), 16 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Ο Ράντλ είχε 21 πόντους (4/5 2π, 3/7 3π, 4/5 βολές), και ο Κουζμίνσκας ήταν ο τελευταίος με διψήφιο αριθμό σκορ για την Ένωση, με 10 (1/2 2π, 2/5 3π, 2/2 βολές).

Για τον ΠΑΟΚ διακριθέντες οι Άλστον και Χάρισον με 17 και 14 αντίστοιχα, ενώ ο Φρίντρικσον είχε 9.