Ταπείνωσαν οι Φλάιερς τους Κάνακς

Οι Βανκούβερ Κάνακς έχουν να αποδείξουν πολλά ακόμα μετά την ταπεινωτική τους ήττα με 2-0 εναντίον των Φιλαδέλφεια Φλάιερς.

Τα δυο μοναδικά γκολ των Φλάιερς μπήκαν στην 1η περίοδο χάρη στους Ζαμούλα και Κουτιριέ με το τελευταίο να είναι εκτέλεση πέναλτι. Στη 2η περίοδο, η Φιλαδέλφια επικράτησε του αγώνα με τις βολές στο τέρμα να προσμετρούνται σε 22 σε σύγκριση με τους Κάνακς, οι οποίοι κατάφεραν να πραγματοποιήσουν μόνο 3 βολές! Στη 3η περίοδο, το Βανκούβερ καταφέρνει να βάλει ένα γκολ, όμως ακυρώνεται μετά από έλεγχο του διαιτητή, ο οποίος θεώρησε ότι ο Γκάρλαντ εμπόδισε τον τερματοφύλακα των Φλάιερς, Κάρτερ, να κάνει τη δουλειά του. Στη συνέχεια, η περίοδος κύλησε χωρίς να σημειωθεί κανένα άλλο γκολ με το τελικό αποτέλεσμα να έχει καθοριστεί ήδη από την 1η περίοδο.

Ήταν, ίσως, η χειρότερη εμφάνιση των Κάνακς, παρόλο που ήταν μόνο το τρίτο παιχνίδι από τα 79 που τους απομένουν. Όμως έχασαν απέναντι σε μια ομάδα, η οποία δεν θεωρείται καν υποψήφια ή ικανή για τα playoffs. Όλοι οι παίκτες ήταν εκτός ρυθμού και συντονισμού και χάνανε συνέχεια τον δίσκο. Άμα δεν ήταν για τον τερματοφύλακά τους, Ντέμκο, το αποτέλεσμα θα ήταν εξευτελιστικό για αυτούς.