Shutout οι Άβαλανς για δεύτερη συνεχόμενη φορά

Οι Μπάφαλο Σέιμπρς δεν χαρίστηκαν στους Κολοράντο Άβαλανς στον εντός έδρα αγώνα τους με το αποτέλεσμα να διαμορφώνεται σε 4-0. Αυτός ήταν ο δεύτερος συνεχόμενος αγώνας χωρίς κανένα γκολ για τους Άβαλανς. Δέχτηκαν shutout ξανά από τους Πίτσμπουργκ Πένγκουινς την προηγούμενη φορά με το σκορ να σημειώνεται πάλι σε 4-0.

Η 1η περίοδο ξεκίνησε με σχετικά ίση επικράτηση και από τις δυο πλευρές με τους Κολοράντο Άβαλανς να χάνουν αρκετές προσπάθειες στο να μπει ο δίσκος στο τέρμα. Το σκορ άνοιξαν οι Σέιμπρς με τον Πέτερκα με ασίστ του Σκίνερ στη μέση της περιόδου.

Η 2η περίοδο ξεκίνησε με power play για τους Άβαλανς, αλλά παρόλο το πλεονέκτημα του 5-on-4 δεν κατάφεραν να σκοράρουν. Ο Μίτελστατ σημειώνει το δεύτερο γκολ για τους Σέιμπρς μετά από ένα λεπτό από την έναρξη της περιόδου. Ο Τζοστ ανεβάζει το προβάδισμα 3-0 στα 8′. Οι Άβαλανς έμειναν χωρίς κανένα γκολ παρά τον σχετικά αυξημένο αριθμό βολών στο τέρμα (11) σε σχέση με τους Σέιμπρς (9), αλλά αυτό φάνηκε και από την εμφάνισή τους στη περίοδο εκείνη, η οποία δεν βελτιώθηκε ιδιαίτερα σε σύγκριση με τη 1η περίοδο.

Στη 3η περίοδο, οι Άβαλανς πάλι ξεκινούν με power play, αλλά το μοτίβο παραμένει το ίδιο με της 2ης περιόδου. Ο αριθμός των βολών στο τέρμα αυξήθηκε σημαντικά και από τις δυο ομάδες. Το Κολοράντο ανέβασε τους ρυθμούς του και άρχισε να δυσκολεύει λίγο τους Σέιμπρς. Με τέσσερα λεπτά να απομένουν για την λήξη του αγώνα, οι Άβαλανς αντικαθιστούν τον τερματοφύλακά τους για έναν έξτρα επιθετικό. Ο Νταλίν εκμεταλλεύεται το άδειο τέρμα και ανεβάζει το σκορ στα 4-0 όπου και το αποτέλεσμα ολοκληρώνεται εδώ. Να σημειωθεί ότι αυτό ήταν το πρώτο shutout της καριέρας για τον τερματοφύλακα των Σέιμπρς, Λούκονεν, ο οποίος έσωσε κάθε σουτ των Άβαλανς.