Πρεμιέρα με ήττα για τους Ντακς, δεύτερη νίκη για τους Γκόλντεν Νάιτς

Οι Άναχαϊμ Ντακς ηττήθηκαν 4-1 στο πρώτο παιχνίδι της σεζόν από τους πρωταθλητές του Stanley Cup, Βέγκας Γκόλντεν Νάιτς.

Η 1η περίοδος θα παρέμενε χωρίς σκορ αν δεν ήταν για τον Άιχελ των Γκόλντεν Νάιτς να βάζει γκολ 1 δευτερόλεπτο πριν τη λήξη της περιόδου. Στη 2η περίοδο, οι Ντακς είχαν πολλές ευκαιρίες να ισοφαρίσουν. Όμως μετά από μια σχετικά αργή αλλαγή και κακό συχρονισμό της επόμενης σειράς, είχε ως αποτέλεσμα να μην βρίσκονται και οι πέντε παίκτες του Αναχάιμ ταυτόχρονα στον πάγο και το Βέγκας αρπάξε την ευκαιρία να προσθέσει το δεύτερο γκολ με τον Στίβενσον στα 15′. Στη 3η περίοδο, νωρίς οι “Χρυσοί Ιππότες” προβαδίζουν με 3-0 στα 6′ με τον Τέοντορ. Μισό δευτερόλεπτο αργότερα, ο Μακτάβις σκοράρει το μοναδικό γκολ των Ντακς με ασίστ του Ντράισντεϊλ. Στο τέλος, με περίπου δυόμιση λεπτά να απομένουν, ο Κρόνιν παίρνει την απόφαση να αντικαταστήσει τον τερματοφύλακα με έναν επιπλέον επιθετικό, όμως αυτό είχε ως αποτέλεσμα γρήγορα το Βέγκας να σκοράρει στο άδειο τέρμα με τον Ρέντμπιεργκ φέρνοντας την νίκη με 4-1 και το αποτέλεσμα αποδικνύει γιατί κατέχουν τον τίτλο του πρωταθλητή.

Ανάλυση

Συνολικά, ήταν η καλύτερη εικόνα που θα μπορούσαν να έχουν οι Αναχάιμ Ντακς σε σύγκριση με την προηγούμενη σεζόν. Αυτονόητο είναι ότι δεν μπορούν σε έναν αγώνα μόνο να βγάλουν αμέσως αποτελέσματα.

Ο Ντράισντεϊλ, ο οποίος έλειψε σχεδόν σε όλη την προηγούμενη σεζόν λόγω τραυματισμού, αποδείχτηκε τρομερός στον πρώτο του αγώνα μετά από έναν ολόκληρο χρόνο. Μάλιστα, ήταν παντού σε όλες τις ζώνες κάτι που τον έκανε επικίνδυνο και αυτή η νέα εκδοχή του θα μπορούσε να αποτελέσει πλεονέκτημα για τους Ντακς και πρόβλημα για τους αντιπάλους. Επιπρόσθετα, ο 19χρονος Μιντίουκοβ έκανε το ντεμπούτο του στο NHL και ήδη η πρώτη εικόνα που έχουμε από αυτόν είναι μόνο θετική και μάλιστα εντυπωσίασε τον Κρόνιν ο οποίος σχολίασε ότι ήταν φοβερός και χρήσιμος στην άμυνα ενώ δεν δίστασε να παλέψει σωματικά όπου έπρεπε. Ο φόργουορντ Ζίγκρας φαίνεται να προσπαθεί να εμπεδώσει το νέο σύστημα του Κρόνιν με το να προσθέσει μια αμυντική προσέγγιση στο παιχνίδι του. Αν καταφέρει να κερδίζει τον δίσκο πίσω γρήγορα με το που ξεφεύγει από το μπαστούνι του και σε συνδυασμό με την άμυνα, τίποτα δεν θα τον σταματά καθώς πρόκειται για έναν από τους πιο σημαντικούς παίκτες των Ντακς. Τέλος, ο Μακτάβις, ο σκόρερ της βραδιάς, είχε έναν εκπληκτικό αγώνα και είχε θετική επίδραση σε όλες τις ζώνες τόσο επιθετικά όσο και αμυντικά.

Η φιλοσοφία του Κρόνιν είναι άμυνα και κατοχή δίσκου. Άμα προσπαθήσουν να μειώσουν και τον χρόνο των πέναλτι και με την επιστροφή του Κάρλσον από έναν ελαφρύ τραυματισμό, οι Ντακς έχουν πιθανότητες να ξεφύγουν από την τελευταία θέση και να ανέβουν μερικές πιο πάνω στην κατάταξη και στη καλύτερη περίπτωση να εξασφαλίσουν μια θέση στα playoffs μετά από πολλά χρόνια.