Ο Άρης ήταν οριακά κατώτερος των περιστάσεων, ιδίως στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο γύρισε τον διακόπτη στην επανάληψη και έφτασε στην νίκη με 69-61.

Κακός σε κάθε κομμάτι του γηπέδου ο Άρης στο πρώτο 20λεπτο, με μεγάλη αστοχία επιθετικά και κακές αντιδράσεις αμυντικά. Η Καρδίτσα είχε σε καλή μέρα τον Κλάασεν ο οποίος με 2/5 3π και 2/3 βοήθησε αρκετά επιθετικά την ομάδα του στο πρώτο μέρος, ενώ στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Σμιθ ο οποίος με 8/13 2π κουβάλησε την επίθεση των φιλοξενούμενων.

Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 15-15, ωστόσο το δεύτερο μισό του ημιχρόνου δεν ήταν ανάλογο καθώς η Καρδίτσα έφτασε στο +10 (27-37), με την εν λόγω περίοδο να λήγει 27-37.

Ο Αυτοκράτορας επέστρεψε στο τρίτο δεκάλεπτο και κατάφερε να προσπεράσει δύο φορές, έστω και για μερικά δευτερόλεπτα, με +1, όμως η περίοδος έληξε 50-50.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο ο Άρης μπήκε αποφασισμένος και μετά τα μέσα του δεκαλέπτου πήρε τα ηνία και είχε μονίμως το προβάδισμα, με τουλάχιστον δύο πόντους. Οι βολές του Γκάλινατ για το 67-61 ήταν και οι κρισιμότερες, με την Καρδίτσα στην τελευταία επίθεση να κάνει λάθος και με τον Σανόγκο να κάνει το τελικό 69-61.