Νίκη για τους Ντέβιλς χάρη στα power-play

Μια ακόμα νίκη προσθέτουν οι Νιου Τζέρσι Ντέβιλς στην έδρα τους με τους Μινεσότα Γουάιλντ (4-3) προτού ξεκίνησουν τα προγραμματισμένα για εκτός έδρας παιχνίδια αυτή την εβδομάδα.

Ο Μπρατ έδωσε το πρώτο προβάδισμα για τους Ντέβιλς στα 6΄της 1ης περιόδου μετά από ένα καταπληκτικό ασίστ του Μαρίνο από την απέναντι πλευρά. Αυτή ήταν η πρώτη φορά που οι Ντέβιλς σκόραραν πρώτοι αυτή τη σεζόν. Στη συνέχεια ο Μαρούν φέρνει την ισοφάριση για τους Γουάιλντ στα 14′.

Στη 2η περίοδο, οι Γουάιλντ εκμεταλλεύονται το power play και ο Χάρτμαν τους δίνει το προβάδισμα στα 2′. Ο Τόφολι απαντά αργότερα στα 6′ με ισοπαλία σε power play των Ντέβιλς και ο Χάουλα, 44 δευτερόλεπτα αργότερα, τους ξανανεβάζει με 3-2. Στα 16′, με power play των «Διαβόλων» ξανά, ο Μπρατ ολοκληρώνει το σκορ, όπως και το ξεκίνησε.

Με τέσσερα λεπτά να απομένουν για τη 3η περίοδο, ο Μίντλετον ανεβάζει τους Γουάιλντ 4-3, αλλά το αποτέλεσμα θα παρέμενε υπέρ των Ντέβιλς.

Συνολικά, παρά την επικράτηση των Γουάιλντ σύμφωνα με τα στατιστικά, οι Ντέβιλς παρουσίασαν μια πιο ολοκληρωμένη εικόνα. Ιδιαίτερα σημαντικό είναι το πως εκμεταλλεύονται τα power play (στα οποία έχουν και την περισσότερη επιτυχία) και το πως παίζουν όταν έχουν το πλεονέκτημα 5-on-4.