Επιστροφή του Άρη στην Ευρώπη με ήττα

Ήθελε πολύ τη νίκη ο Άρης απέναντι στην περσινή κάτοχο του Eurocup Γκραν Κανάρια αλλά δεν τα κατάφερε και υπέκυψε χάνοντας στο Αλεξάνδρειο με 66-82.

Το πρώτο σημαντικό γεγονός ήταν η επιστροφή του Άρη στις ευρωπαικές διοργανώσεις μετά από αρκετά χρόνια.

Το δεύτερο γεγονός που σκίασε την διεξαγωγή του αγώνα ήταν ο θάνατος του παλιού παίκτη του συλλόγου και προπονητή του Αυτοκράτορα Άρη τη δεκαετία του 1980 Γιάννη Ιωαννίδη.

Στο κατάμεστο Nick Gallis Hall ο Άρης ξεκίνησε πολύ καλά και ήταν πάντα πολύ κοντά στο σκορ με τη Γκραν Κανάρια.Αυτό μαρτυρά και η εξέλιξη του σκορ αφού στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν μπροστά 28-20 ενώ έκλεισε το ημίχρονο μένοντας πίσω στο σκορ τρεις πόντους.

Η απώλεια των ριμπάουντ αλλά και η αστοχία του Άρη στα τρίποντα έφεραν σε πλεονεκτική θέση τη Γκραν Κανάρια που παρόλα αυτά βρέθηκε να είναι μπροστά στο σκορ με μόλις δύο πόντους[55-57 στο τρίτο δεκάλεπτο].

Καταδικαστικό ήταν το τελευταίο δεκάλεπτο για τον Άρη όπου η Γκραν Κανάρια πέτυχε ένα σερί 17-0 και σε συνδυασμό με τον εκπληκτικό Έι Τζέι Σλότερ έκαναν τον Άρη αδύναμο να αντιδράσει.Έτσι η ήττα επήλθε φυσιολογικά με τον Άρη να χάνει 66-82.